Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk Teologicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

AFRAHAT MĘDRZEC PERSKI. MOWY. Tłumaczenie Demonstrationes I-XXIII

15.12.2023 - 13:39 aktualizacja 20.12.2023 - 19:58
Redakcja: elizalubojanska
Z radością informujemy, że w ramach serii „Studia Antiquitatis Christianae. Series Nova” ukazała się kolejna monografia:

AFRAHAT, MĘDRZEC PERSKI – MOWY. Tłumaczenie Demonstrationes I-XXIII, Katowice 2023, Fundacja WueM, Księgarnia św. Jacka, ss. 324. 

Tłumaczył i przypisami opatrzył Andrzej Uciecha.

Monografia stanowi dwudziesty piąty tom serii „Studia Antiquitatis Christianae”.  W języku polskim mamy niewiele dzieł ojców syryjskich, które byłyby kompletne i przetłumaczone z oryginału. Wśród spuścizny orientalnej dużym zainteresowaniem cieszą się Demonstrationes Afrahata, mędrca perskiego. Dzieło Afrahata liczy dwadzieścia trzy mowy. Są one świadectwem teologii orientalnej IV wieku, która różniąc się od tradycji greckiej i łacińskiej, odnosiła się do wiary przeżywanej w środowisku chrześcijan o mentalności semickiej. Tymczasem tradycja ta jest często wcześniejsza niż znane nam dzieła przekazane w języku greckim. Do tej pory polskie tłumaczenia Mów Afrahata (I–XXII) ukazały się w rozproszeniu na łamach dwóch periodyków: „Vox Patrum” oraz „Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne”, począwszy od 2004 roku. Mamy nadzieję, że ich edycja przygotowana przez ks. Andrzeja Uciechę w postaci zebranej i uzupełnionej o Epistola Interrogatoris i ostatnią w dziele Syryjczyka Demonstratio XXIII O winnym gronie ułatwi pracę nie tylko popularyzatorom, ale także naukowcom badającym patrologię, jaką prezentuje ortodoksyjny znany nam autor syryjski. (fragmenty z Wprowadzenia).

Publikację można zakupić w Księgarni św. Jacka.

img
return to top