Instytut Nauk Teologicznych

Konferencja: Kondycja współczesnej rodziny

08.04.2022 - 11:13, aktualizacja 10.05.2022 - 13:17
Redakcja: elizalubojanska

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na konferencję naukową poświęconą rodzinie i jej wieloaspektowemu funkcjonowaniu w zmiennych, nieraz trudnych warunkach współczesnego świata. Wobec intensywnych zmian struktury i funkcji rodziny oraz jej roli w wychowaniu kolejnych pokoleń, niezwykle potrzebna jest dyskusja oraz refleksja nad dalszą rolą rodziny w świetle najnowszych badań. Pragniemy spotkać się z Państwem, aby wspólnie kwestie te przedyskutować.

Naszym celem jest spotkanie środowisk zainteresowanych stanem współczesnej rodziny: naukowców, magistrantów i doktorantów, studentów,  nauczycieli, pracowników instytucji i organizacji działających na rzecz rodziny.

Konferencja zamierza podjąć debatę społeczną o stanie współczesnej rodziny oraz o możliwych sposobach wspierania rodziny w jej ważkich społecznie funkcjach. Jednym z planowanych elementów konferencji są sesje tematyczne dotyczące badań i analiz sytuacji rodziny prowadzonych przez różne ośrodki akademickie. Do aktywnego udziału w tych sesjach zapraszamy grono naukowców prowadzących badania and rodziną.

Konferencja będzie okazją do promocji książki „Kondycja współczesnej rodziny – ujęcie interdyscyplinarne” autorstwa: Moniki Kornaszewskiej-Polak, Moniki Gwóźdź, Marka Wójtowicza i Leokadii Szymczyk, wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2021.

Zgłoszenia

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń uczestnictwa poprzez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

1. Uczestnictwo bierne (możliwość uczestniczenia w wykładach plenarnych i sesjach naukowych)
  2. Uczestnictwo aktywne: wygłoszenie referatu z badań (konieczność przesłania abstraktu w terminie do 15.06.2022)

Abstrakty zostaną ocenione formalnie i merytorycznie. Ich autorzy zostaną poinformowani o dopuszczeniu bądź niedopuszczeniu do wystąpienia podczas konferencji najpóźniej 30 czerwca 2022 r.

Proponowane ogólne obszary tematów wystąpień na konferencji:

• kryzys demograficzny
  • późno zawierane związki formalne
  • niechęć do formalizowania związku
  • wzrost liczby alternatywnych form życia rodzinnego
  • rozpad związków: rozluźnianie więzi, brak zaangażowania
  • separacje, rozwody
  • adopcje i rodziny zastępcze
  • kryzysy rodzinne
  • konflikty w relacjach rodzinnych i rówieśniczych
  • interwencja kryzysowa i pomoc instytucji

Opłaty i certyfikaty

Uczestnictwo bierne w konferencji jest BEZPŁATNE. Opłata związana z wygłoszeniem referatu podczas konferencji wynosi:

• studenci – 50 zł
  • pracownicy naukowi i doktoranci oraz inne osoby zainteresowane aktywnym udziałem – 100 zł

Jest możliwość uzyskania certyfikatu uczestnictwa w konferencji w dwóch formach:

• wersja elektroniczna (bezpłatna)
  • wersja papierowa (opłata 50 zł)

Konto bankowe zostanie opublikowane po procedurze akceptacji abstraktów do wystąpienia oraz przesłane e-mailem referującym.

Głównym organizatorem konferencji jest Interdyscyplinarny Zespół Badawczy przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Komitet Naukowy

• Dr hab. Marek Wójtowicz, prof. UŚ
  • Dr Monika Kornaszewska-Polak
  • Ks. dr hab. Antoni Bartoszek, prof. UŚ