Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk Teologicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne” 56,2 (2023)

05.11.2024 - 14:47 aktualizacja 05.11.2024 - 14:48
Redakcja: Wojciech Kamczyk
Z radością informujemy, że ukazał się kolejny numer „Śląskich Studiów Teologiczno-Historycznych”, półrocznika wydawanego pod auspicjami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Włączyliśmy do niego siedem artykułów. Numer rozpoczyna tekst ks. Grzegorza Strzelczyka Il significato dei termini-chiave „sinodalità” e „sinodale” nel documento „Una chiesa sinodale in missione”. Autor zaprezentował w nim wyniki analizy znaczeń terminów „synodalność” i „synodalny” w dokumencie Kościół synodalny w misji, stanowiącym sprawozdanie podsumowujące I sesji synodu o synodalności, czyli XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów z października 2023 r. Drugi autor, ks. Maciej Basiuk, napisał artykuł pt. Wskazania dla duchownych w korespondencji św. Hieronima. Skupił się w nim na radach i pouczeniach udzielonych przez doktora Kościoła duchownym. Piotr Kominek opracował zagadnienie doktryny usprawiedliwienia w oparciu o wybrane dzieła polskich kalwinistów XVI w. W czwartym artykule ks. Sławomir Filipek zajął się kwestią symboliki krzyża z perspektywy liturgii. Ksiądz Michał Mraczek z Wrocławia w artykule zatytułowanym: Przemiany w strukturach organizacyjnych duszpasterstwa polskojęzycznego na terenie Diecezji Brooklyn (NY) w USA przedstawił początki duszpasterstwa polskiego na opisywanym terenie, jego późniejszy szybki rozwój i charakterystyczne elementy. Reprezentujący środowisko katowickich specjalistów od katolickiej nauki społecznej ks. Arkadiusz Wuwer opracował zagadnienie odnoszące się do działalności rad społecznych powołanych przez biskupów katowickich Herberta Bednorza, Damiana Zimonia oraz Wiktora Skworca. W ostatnim artykule ks. Bartłomiej Kuźnik przeanalizował homilie papieża Franciszka i wskazał, jakie miejsce w jego nauczaniu zajmują elementy codzienności oraz jakich używa porównań do życia powszedniego.

Poza artykułami w dziale „Materiały” zamieściliśmy teksty związane z uroczystością przyznania wyróżnienia Lux ex Silesia ks. prof. Jerzemu Szymikowi z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, a także tekst ks. Marka Spyry o duchowych fundamentach Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza.

Liczymy na życzliwe przyjęcie i życzymy miłej lektury!

img
return to top