Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Sztuk Muzycznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Rewitalizacja organów piszczałkowych z sali kameralnej

06.06.2022 - 15:18 aktualizacja 06.06.2022 - 15:18
Redakcja: Andrzej Szczurek

Z dumą informujemy, że organy piszczałkowe Uniwersytetu Śląskiego zainstalowane w sali kameralnej zostały przebudowane i zyskały nowe oblicze. Po wielu latach milczenia rozbrzmiały nową unikatową barwą, której tajemnica tkwi w historycznej zachowanej sekcji brzmieniowej i rekonstrukcji wielu piszczałek organowych, ukierunkowanej na uzyskanie efektu brzmieniowego właściwego dla ubiegłych stuleci.

Rewitalizację organów wykonał dr hab. Tomasz Orlow, prof. UŚ, korzystając z wieloletniego doświadczenia organmistrzowskiego. Jako pracownik Instytutu Muzyki i koncertujący organista specjalizujący się w sztuce improwizacji muzyki, jest również pasjonatem sztuki organmistrzowskiej i od przeszło dwudziestu już lat realizuje projekty konserwatorskie historycznych organów piszczałkowych, przede wszystkim na terenie Śląska.

W jego wykonaniu usłyszeliśmy, po wygłoszeniu krótkiej prelekcji, cykl improwizacji organowych prezentujących możliwości brzmieniowe, stylistyczne i dynamiczne organów. W pierwszych minutach koncertu zabrzmiała muzyka okresu baroku, brzmienie pleno w formie preludium i fugi. Dalej organista wykorzystał kolorystyczne możliwości i subtelną barwę głosów fletowych tworząc barokowe formy triowe. W finale instrument zabrzmiał odmienną barwą wprowadzając słuchaczy w świat muzyki romantycznej, przywołując skojarzenia z brzmieniem instrumentów orkiestry symfonicznej.

Organy piszczałkowe będą wykorzystywane do realizacji koncertów solowych i kameralnych, kursów i warsztatów poświęconych muzyce organowej, a w pracy codziennej będą służyć studentom w rozwijaniu umiejętności gry i ich muzykalności.

return to top