Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
transform4europe
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podsumowanie pierwszej konferencji doktorantów Transform4Europe

22.12.2021 - 10:45 aktualizacja 11.01.2022 - 10:48
Redakcja: MK
Tagi: conference, t4e
The First Annual Transform4Europe PhD Conference – Summary

PIERWSZA
COROCZNA KONFERENCJA DOKTORANTÓW
TRANSFORM4EUROPE

“PRZEMIANY SPOŁECZNE ORAZ ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ
W ODNIESIENIU DO ŚRODOWISKA
W ERZE CYFROWEJ PO PANDEMII COVID-19“

PODSUMOWANIE

Pierwsza coroczna Konferencja Doktorantów Transform4Europe odbywała się zdalnie od 8 do 9 grudnia 2021 roku na Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa z Ochrydy. Na międzynarodowej multidyscyplinarnej konferencji pt. „Przemiany społeczne oraz zrównoważony rozwój w odniesieniu do środowiska w erze cyfrowej po pandemii COVID-19” głos zabrało 12 prelegentów oraz ponad 70 młodych naukowców reprezentujących kilkanaście uniwersytetów z różnych krajów Europy, Azji i Ameryki Południowej.

Transform4Europe to międzynarodowy projekt Unii Europejskiej realizowany przez 7 uniwersytetów partnerskich w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej pt. „European Universities”. Uczelnie postawiły sobie ambitny cel nawiązania transnarodowej współpracy, która przyczyni się do rozwoju Europejskiego Obszaru Edukacyjnego.

Prof. Nikolay Denkov, minister nauki i edukacji Bułgarii, wygłosił mowę inauguracyjną i wyraził swoje pełne poparcie dla inicjatywy oraz podkreślił, że projekt wpisuje się w strategię rozwoju bułgarskiego szkolnictwa wyższego.

– Razem możemy sprawić, że europejskie uniwersytety będą mogły konkurować z tymi, z innych części świata, ustanawiając nowy rodzaj współpracy pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego – powiedział prof. N. Denkov.

– To pierwsze wspólne wydarzenie miało za zadanie zjednoczyć nas do pracy nad wspólną wizją dotyczącą przyszłości szkolnictwa wyższego w Europie – powiedziała Prof. Maria Stoicheva, prorektor ds. stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa z Ochrydy.

Łącznie wygłoszono 12 przemówień programowych i 60 referatów doktoranckich dotyczących trzech głównych obszarów projektu, tj.: zmian społecznych, budowania społeczeństwa oraz inkluzji; transformacji cyfrowej i inteligentnych regionów (smart regions);  a także zmian środowiskowych oraz zrównoważonego rozwoju.

Każdy doktorant miał okazję przedstawić swój temat w języku angielskim lub hiszpańskim w ramach jednej z 16 sesji tematycznych. Uczestnicy otrzymają certyfikat przyznany wspólnie przez wszystkie uczelnie sojuszu Transform4Europe, a referaty zostaną wydane w formie materiałów konferencyjnych po przeprowadzeniu recenzji naukowej.

Zobacz ceremonię otwarcia pierwszej Konferencji Doktorantów Transform4Europe 2021 tutaj: https://fb.watch/a00HZLpjZF/

Dodatkowe informacje: Transform4Europe to sojusz siedmiu uniwersytetów: Uniwersytetu Kraju Saary (Niemcy), Uniwersytetu w Alicante (Hiszpania), Estońskiej Akademii Sztuki (Estonia), Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Polska), Uniwersytetu Sofijskiego im. św. Klemensa z Ochrydy (Bułgaria), Uniwersytetu w Trieście (Włochy) i Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie (Litwa). Więcej informacji o projekcie na http://www.transform4europe.eu/

return to top