Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
transform4europe
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Posłuchajmy hymnu Transform4Europe!

17.05.2023 - 10:54 aktualizacja 23.05.2023 - 12:21
Redakcja: MK

Sojusz Transform4Europe ma swój hymn. Ta wyjątkowa kompozycja symbolicznie łączy wszystkich członków wspólnoty T4EU: studentów, doktorantów i pracowników, którzy tworzą wielojęzyczny uniwersytet europejski.

O hymnie T4EU

Muzykę skomponował dr Adrian Robak, prof. UŚ z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, natomiast autorką wiersza Spiritus movens jest dr Joanna Soćko, także z UŚ. Choć sam tekst jest w języku angielskim, pojawia się w nim słowo „pytanie” w językach wszystkich krajów sojuszu. – W tekście znajdziemy również passus o zmianie jako czynniku, bez którego nie możemy się rozwijać – zaznacza prof. Adrian Robak. Utwór jest próbą pogodzenia przeciwstawnych elementów – wody i ognia. – Chciałem być z jednej strony wierny tradycji hymnicznej, sięgającej co najmniej średniowiecza i od której nie sposób się przecież odciąć, a z drugiej – zachować poczucie wolności artystycznej – mówi kompozytor.

Premierowe wykonanie

Premierowe wykonanie hymnu Transform4Europe odbyło się podczas uroczystego koncertu zorganizowanego 25 kwietnia 2023 roku w ramach Festiwalu Kultury Europejskiej, który w tym roku odbywał się w Katowicach i Cieszynie. Utwór wykonany został przez ponad 200 instrumentalistów i chórzystów z: Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia, Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej, chóru mieszanego z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach oraz kameralnego zespołu chóralnego z Sofijskiego Uniwersytetu św. Klemensa z Ochrydy.

Posłuchajmy hymnu Transform4Europe

Dowiedz się więcej o tym, jak powstawał hymn T4EU. Przeczytaj wywiad Tomasza Płosy z prof. Adrianem Robakiem: us.edu.pl. Projekt, w ramach którego powstał utwór, został dofinansowany w konkursie „Swoboda badań” Inicjatywy Doskonałości Badawczej, programu Uniwersytetu Śląskiego.

Orkiestra i chóry podczas wykonywania hymnu T4EU

Premierowe wykonanie hymnu Transform4Europe odbyło się podczas uroczystego koncertu zorganizowanego 25 kwietnia 2023 roku w ramach Festiwalu Kultury Europejskiej  | fot. Tomasz Kiełkowski

return to top