W 2010 roku dr Stella Hensel-Bielówka wraz z koleżanką z Instytutu Chemii postanowiły przygotować zajęcia laboratoryjne z chemii dla dzieci. Zajęcia miały obejmować proste eksperymenty z użyciem bezpiecznych odczynników, tak aby dzieci mogły samodzielnie je wykonywać i obserwować niesamowite wyniki. Zajęcia te były prowadzone zarówno w formie warsztatowej, jak i wykładowej. Na przestrzeni lat realizowały zajęcia w ramach różnych inicjatyw takich jak Śląski Festiwal Nauki, Uniwersytet Śląski Dzieci, czy projekty edukacyjne Uniwersytetu Śląskiego dla dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Dzięki temu powstało wiele scenariuszy zajęć z zakresu chemii i fizyki, które w 2023 roku dr Stella Hensel-Bielówka mogła wykorzystać w zupełnie nowej, innowacyjnej odsłonie zajęć dla dzieci. Był to cykl 8 spotkań odbywających się raz w miesiącu dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Innowacyjność tych zajęć polegała na łączeniu eksperymentów chemicznych z innymi aktywnościami charakterystycznymi dla edukacji wczesnoszkolnej, takimi jak tworzenie prac plastycznych, śpiewanie piosenek czy nauka wierszyków. Każde zajęcia koncentrowały się na jednym temacie eksperymentalnym, do którego dobierano pozostałe aktywności. W ten sposób powstały zajęcia o różnych tytułach, na przykład:
- Upieczmy ciasto
- Tęcza
- Gluty
Dr Stella Hensel-Bielówka przygotowała zajęcia z koleżanką, która jest specjalistką od edukacji wczesnoszkolnej i ma fantastyczny dar nie tylko do wymyślania różnych aktywności, ale także do tworzenia łatwych rymowanek, które ułatwiały dzieciom zapamiętywanie tego, co działo się podczas zajęć.
Dzięki takiej formule, Trenerki mogły pozwolić małym dzieciom odkrywać jak ciekawe, zaskakujące i kolorowe, mogą być chemia i fizyka, co, mamy nadzieję, przełoży się na lepszy odbiór tych przedmiotów w szkole i wybór tych dziedzin nauki w przyszłości jako drogi życiowej.
W trakcie obecnych warsztatów omówiony zostanie ten cykl spotkań, jego scenariusze, najlepsze praktyki oraz zagrożenia, które wiążą się z takim pomysłem na edukację dzieci, a także rozwiązania, które zastosowano, aby ich uniknąć.
Warsztaty odbędą się za pośrednictwem platformy Teams w dwóch częściach. Uczestnicy, którzy ukończą warsztaty, otrzymają certyfikat uczestnictwa wydany przez T4EU.
Część 1: 14 maja 2025 – 10.00 – 13.00
Część 2: 15 maja 2025 – 10.00 – 13.00
Zarejestruj się za pośrednictwem formularzu.
Więcej informacji: iwa.wcislo-maslanka@us.edu.pl