Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
  • Français
Instytut Inżynierii Biomedycznej

Instytut Inżynierii Biomedycznej pomaga w czasie pandemii wirusa COVID-19

08.05.2020 - 10:30 aktualizacja 20.05.2020 - 13:52
Redakcja: M. Kasprzyk

Rozprzestrzeniający się w naszym kraju wirus COVID-19 powoduje, że maseczki czy przyłbice ochronne są coraz bardziej niezbędne dla personelu medycznego i innych służb publicznych. W produkcję tego typu zabezpieczeń włączył się też Instytut Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Grupa pracowników Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych w składzie dr inż. Piotr Duda, dr Grzegorz Machnik, dr Iwona Polak i dr inż. Szymon Sikorski wspomagana przez absolwenta mgr Macieja Grabowskiego podjęła się wytwarzania przyłbic dla Śląskich i Zagłębiowskich służb publicznych.

Druk elementów do ośmiu przyłbic na jednej drukarce w Laboratorium Modelowania, Projektowania i Rekonstrukcji zajmuje aż 24 godziny. Następnie zespół ręcznie obrabia te części i składa w całość, co zajmuje kolejne godziny. – Jest to proces długotrwały, ale nasze drukarki pracują nieprzerwanie. Do chwili obecnej zostało rozdzielonych około 400 przyłbic, a kolejne są przygotowywane.

W Laboratorium powstają nie tylko przyłbice. Bardzo przydatnym środkiem ochrony mogą być maski do snorkelingu czyli płytkiego nurkowania. Zespół został poproszony przez przedstawicieli Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu o zaprojektowanie adaptera umożliwiającego połączenie maski z filtrami DAR. Dlatego też zostały już zaprojektowane przez dr inż. Piotra Dudę dwa warianty adapterów. Po akceptacji personelu medycznego przejściówki te zostały dostarczone do szpitala w ilości kilkudziesięciu sztuk. Projekty te już zostały publicznie udostępnione dla innych wolontariuszy. Aktualnie opracowywane są inne wersje adapterów ze względu na różnorodność mocowania inną niż model DECATHLON.

Wolontariusze dziękują Władzom Instytutu i Uczelni oraz darczyńcom za wsparcie i okazaną pomoc przy wspomnianej akcji, gdyż duża część elementów przyłbic jest wykonywana ze środków prywatnych.

return to top