Gorące źródła, gejzery, solfatary i fumarole są powszechnymi zjawiskami w obszarach aktywnych wulkanicznie położonych na granicach płyt litosfery. Kordyliera Zachodnia w Andach Środkowych nie jest wyjątkiem. Środkowa część dorzecza rzeki Colca, w tym jego najsławniejsza część z najgłębszym na świecie kanionem, to bardzo zróżnicowany i złożony system geotermalny. Występują tu interesujące roztwory geotermalne o nierozpoznanym do końca pochodzeniu i powiązaniach z aktywnością tektoniczną i/lub wulkaniczną.
Przeprowadzone przez pracowników Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ wyprawy naukowe do Peru pozwoliły częściowo rozwiązać zagadkę geotermalnych wód. Badacze stwierdzili m.in. ścisły związek procesów kontrolujących chemizm wód termalnych w dorzeczu rzeki Colca z aktywnością komory magmowej Ampato-Sabancaya, zlokalizowanej na głębokości 10-12 km w południowej części tego obszaru oraz strukturami tektonicznymi. Ponadto zauważono, że głębokie rozcięcie systemu geotermalnego przez Kanion Colca daje możliwość wypływu na powierzchnię gorących (90-93,5°C), bogatych w chlorki (do 1,6 g/L) wód termalnych.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Journal of Volcanology and Geothermal Research”. Badania były prowadzone w ramach projektu NCN 2020/39/B/ST10/00042 pt. „Ewolucja rzeźby i aktywna tektonika w Andach Środkowych” kierowanego przez dr. Krzysztofa Gaidzika
Tyc A., Gaidzik K., Ciesielczuk J., Masías P., Paulo A., Postawa A., Żaba J. (2022). Thermal springs and active fault network of the central Colca River basin, Western Cordillera, Peru. Journal of Volcanology and Geothermal Research, 424, 107513.