Instytut Nauk Teologicznych

Habilitacja dr Anny Maliszewskiej

19.01.2020 - 19:49 aktualizacja 01.02.2020 - 21:38
Redakcja: Wojciech Kamczyk
W dniu 14 stycznia 2020 roku Rada Naukowa Instytutu Nauk Teologicznych Uniwersytetu Śląskiego jednogłośnie nadała dr Annie Maliszewskiej stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauki teologiczne, specjalność: teologia dogmatyczna. Bezpośrednią podstawą była opinia komisji habilitacyjnej w składzie: ks. prof. Janusz Kręcidło (przewodniczący, UKSW), ks. dr hab. Bogdan Biela (sekretarz, UŚ), ks. dr hab. Cezary Smuniewski (recenzent, ASzWoj), o. dr hab. Marek Fiałkowski (recenzent, KUL), ks. dr hab. Sławomir Zieliński (recenzent, UŚ), ks. dr hab. Dariusz Krok (członek komisji, UO) oraz ks. dr hab. Antoni Bartoszek (członek komisji, UŚ), która zebrała się w dniu 20 grudnia 2019 roku i – również jednomyślnie – zawnioskowała do Rady Instytutu NT UŚ o nadanie stopnia doktora habilitowanego dr Annie Maliszewskiej.

Podstawowym osiągnięciem naukowym habilitantki była monografia W stronę antropologii inkluzywnej: głęboka niepełnosprawność intelektualna a człowieczeństwo. Studium z zakresu katolickiej teologii niepełnosprawności (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2019, ss. 332). Praca powstała w wyniku realizacji grantu badawczego przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki w konkursie SONATA. Ponadto ocenie poddano pozostały dorobek naukowy habilitantki, na który składały się przede wszystkim artykuły w polskich i zagranicznych periodykach naukowych, teksty i wystąpienia popularyzatorskie, wystąpienia na polskich i zagranicznych konferencjach naukowych, otrzymane nagrody, staże zagraniczne, przynależność do organizacji naukowych oraz działalność dydaktyczna i organizacyjna.