Instytut Nauk Teologicznych

Habilitacja ks. dra Damiana Bednarskiego

19.01.2020 - 21:27 aktualizacja 01.02.2020 - 21:37
Redakcja: Wojciech Kamczyk
14 stycznia 2020 roku w trakcie zebrania członków Rady Instytutu Nauk Teologicznych została podjęta uchwała o nadaniu stopnia doktora habilitowanego ks. Damianowi Bednarskiemu. Podstawę do jej przyjęcia dała decyzja komisji habilitacyjnej, która zweryfikowała dorobek habilitanta i zrecenzowała przedstawioną przez niego monografię Biskup Józef Gawlina wobec Polaków na emigracjiKomisję habilitacyjną tworzyli: ks. prof. Tadeusz DOLA z Opola (przewodniczący), ks. dr hab. Andrzej Uciecha (sekretarz), trzej recenzenci: ks. prof. Jan Pietrzykowski SDB (UKSW), ks. prof. Jan Walkusz (KUL)), ks. dr hab. Henryk Olszar (UŚ) oraz dwaj członkowie komisji: ks. prof. Józef Marecki (UPJPII) i Arkadiusz Wuwer (UŚ).

Ks. Bednarski oprócz monografii poświęconej bp. Gawlinie przedstawił komisji także pozostały swój dorobek pisarski, na który składają się: monografie, edycje tekstów źródłowych, redakcje książek, artykuły, biogramy i teksty popularno-naukowe. Ponadto jest autorem Positio super martyrio Servi Dei Ioannis Francisci Macha in odium fidei, uti fertur, interfecti (Roma 2018), przygotowanego w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych podczas procesu kanonizacyjnego Sługi Bożego ks. Jana Machy. Jego dotychczasowy dorobek naukowy dotyczy kilku ważnych obszarów badawczych, m.in. dziejów duszpasterstwa w diecezji katowickiej, martyrologium śląskiego duchowieństwa, historia duszpasterstwa emigracyjnego. Ważnym elementem pracy naukowej ks. Bednarskiego są kwerendy w bibliotekach i archiwach zagranicznych. Przez ostatnie lata kilkakrotnie przebywał na wyjazdach naukowych w Rzymie, Londynie i Ostrawie. Szczególnie istotne kontakty nawiązał z Tajnym Archiwum Watykańskim oraz Uniwersytetem Gregoriańskim w Rzymie. Ponadto współpracuje z instytucjami i archiwami polskimi, mającymi swoje siedziby poza granicami kraju (m.in. Archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie, Archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Londynie, Papieskim Instytutem Studiów Kościelnych w Rzymie). Dzięki środkom uczelnianym, pochodzącym z programu „Mobilność kadry” odbył czteromiesięczny staż naukowy Tajnym Archiwum Watykańskim oraz Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (IX – XII 2018). Ponadto uczestniczy w projekcie prowadzonym przez Papieski Uniwersytet Gregoriański pt. Storia della Chiesa in Europa Centro-Orientale.

Autor fotografii: Patrycja Śliwka