Instytut Nauk Teologicznych

Ewangelia według świętego Marka

21.12.2022 - 09:23 aktualizacja 21.12.2022 - 09:29
Redakcja: elizalubojanska
Z radością informujemy, że w ramach serii „Biblia Impulsy” ukazała się kolejna monografia:

Ewangelia według świętego Marka, wyd. 2 zmienione i poszerzone, Katowice 2022, Księgarnia św. Jacka, ss. 279.

Wstęp, przekład z oryginału: ks. Artur Malina, komentarz: ks. Janusz Wilk.

Drugi tom serii „Biblia Impulsy. Nowy Testament” to Ewangelia według Świętego Marka w przekładzie i ze wstępem ks. Artura Maliny. Autorem komentarza jest tu redaktor naukowy całej serii, ks. Janusz Wilk. Jak czytamy we wstępie: „prawdziwa wiedza o Jezusie nie powstaje dzięki nagromadzeniu terminów teologicznych i biblijnych określeń, ale rodzi się z trwałej więzi uczniów z Nim. Z tego powodu w Ewangelii Marka nie ma wielu wyraźnych określeń Jezusa jako Mesjasza czy Syna Bożego (…) Jej charakter zgadza się z tajemnicą osoby i dzieła Jezusa. Treść tej tajemnicy odsłaniała się stopniowo tym, którzy podążyli za Nim i pozostali na tej drodze. Związali się oni nie z ideami o Zbawicielu i teoriami na Jego temat, ale z Osobą przemieniającą ich życie. Jak takie poznanie było możliwe dla uczniów z okresu ziemskiego życia Jezusa, tak staje się ono również dostępne dla wszystkich współczesnych słuchaczy i czytelników Ewangelii” (fragmenty z Wprowadzenia).

Zdaniem recenzenta – ks. prof. dr. hab. Dariusza Koteckiego – monografia, dzięki znakomitemu wprowadzeniu historycznemu oraz komentarzowi, stanowi zachętę do samodzielnej medytacji nad tekstem Ewangelii św. Marka.

Publikację można zakupić w Księgarni św. Jacka.