Instytut Sztuk Muzycznych

Ryszard Gabryś UTWORY CHÓRALNE

11.03.2021 - 14:25 aktualizacja 11.03.2021 - 14:26
Redakcja: Piotr Cirbus

Trzon publikacji tworzy wybór dwunastu partytur utworów wraz z trzynastą – stanowiącą muzyczne ,,Motto”. Ich autorem jest Ryszard Gabryś – znany śląski kompozytor, teoretyk muzyki, pedagog, działacz kultury, współtwórca i pierwszy dyrektor Instytutu Muzyki UŚ w Cieszynie. Nigdy dotychczas nieedytowane kompozycje – przygotowane w oparciu o rękopisy artysty – powstały w latach 1969-2020. Innowacyjnym elementem wydania są informacje od kompozytora dotyczące charakterystyki utworów oraz wskazówki interpretacyjne dla odtwórców.

Do niniejszej pozycji dołączona jest płyta CD z pięcioma kompozycjami obejmującymi zarówno nagrania archiwalne jak i współczesne.

Redakcja naukowa:

Danuta Zoń-Ciuk – dyrygent, nauczyciel akademicki, adiunkt w Instytucie Sztuk Muzycznych w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obecnie jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym trzech zespołów chóralnych: „A piacere” i „Amici” z Cieszyna oraz Estrady Ludowej „Czantoria” z Ustronia. Z tymi formacjami nagrywa płyty CD, koncertuje w kraju i za granicą. Jest autorką artykułów popularyzujących głównie muzykę kompozytorów Śląska Cieszyńskiego. [09.02.2021]

Wydawnictwo UŚ, Katowice 2020, ss. 180

ISBN: 978-83-226-4010-4

ISSN: 2719-8103

Numer pracy: PN 3990

Dodatek: Płyta CD

Redakcja: Agnieszka Plutecka, Karol Pyka

Projekt okładki: (w projekcie wykorzystano obrazy Katarzyny Ciuk) Tomasz Tomczuk

Redakcja i edycja tekstu nutowego: Piotr Cirbus

Montaż i mastering płyty: Krzysztof Gawlas