Instytut Sztuk Muzycznych

John Rutter – A Ukrainian Prayer / Camerata Silesia / Anna Szostak

28.03.2022 - 14:20 aktualizacja 28.03.2022 - 14:20
Redakcja: Andrzej Szczurek
W piątek na kanale Youtube Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” opublikowane zostało nagranie najnowszego utworu Johna Ruttera „A Ukrainian Prayer”. Kompozytor, obecnie najbardziej znany twórca muzyki chóralnej w Wielkiej Brytanii, napisał ten utwór pod wpływem doniesień o tragicznych wydarzeniach na Ukrainie.
„A Ukrainian Prayer” to nowe muzyczne opracowanie tekstu modlitwy, którą Rutter usłyszał śpiewaną w Anglii w kaplicy swojej dawnej uczelni. Słowa modlitwy w języku ukraińskim były niezwykle proste: „Boże, błogosław Ukrainę. Daj jej siłę, odwagę, wiarę, nadzieję. Amen”. Własną muzykę do tego tekstu Rutter skomponował już następnego dnia i, na prośbę Cameraty, przesłał chórowi jego partyturę oraz zgodził się na nagranie i publikację.