Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Sztuk Muzycznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Anna Kołowska

dr  Anna Kołowska (zd. Szawińska, ur. 1984) –  dyrygent, pedagog, śpiewak, solistka.

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie śpiewu solowego jako sopran. W 2008 roku otrzymała tytuł magistra sztuki w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalizacji: prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych. Jest również absolwentką Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W grudniu 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – dyrygentura nadany przez Radę Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W 2009 rozpoczęła pracę naukowo – dydaktyczną. Obecnie jest adiunktem w Instytucie Sztuk Muzycznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2009 – 2012 pracowała również w Wyższej Szkole Pedagogicznej TWP w Warszawie, wydział w Katowicach.

Anna Kołowska prowadzi czynną działalność muzyczną jako śpiewak, solista, dyrygent oraz pedagog. Pełniła funkcję drugiego dyrygenta Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w Cieszynie oraz była dyrygentem Chóru Mieszanego Towarzystwa Śpiewaczego „Modus Vivendi” w Katowicach – Piotrowicach. Obecnie jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Polskiego Chóru Mieszanego „Collegium Canticorum“ z Czeskiego Cieszyna oraz Chóru „Modus Vivendi Cameralis“ z Katowic. Przez 15 lat była śpiewakiem Zespołu Kameralnego „Ad Libitum”.

W 2018 roku została uhonorowana Złotą Odznaką Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego za wybitne zasługi dla uniwersytetu oraz Nagrodą III stopnia JM Rektora. Ponadto posiada Złotą Odznakę Honorową Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Srebrną Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest członkiem Stowarzyszenia „Via Musica” w Cieszynie. Od 2015 roku pełni funkcję sekretarza Międzynarodowego Festiwalu  Muzyki im. Prof. Józefa Świdra w Cieszynie oraz jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Pieśni Eucharystycznej „O Salutaris Hostia“ w Katowicach – Piotrowicach.

Wraz z chórami brała udział w wielu konkursach i festiwalach w kraju i za granicą (m.in. Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie, Międzynarodowy Festiwal Chórów „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej, „Cantio Lodziensis“w Łodzi, Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat” w Legnicy, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. F. Nowowiejskiego w Barczewie, Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi, „Festa Musicale” – Olomouc (Czechy), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej „O Złotą Wstęgę Solczy” w Ejszyszkach (Litwa), „Montreux Choral Festiwal” (Szwajcaria), Grand Prix World Choir Festiwal St. Petersburg (Rosja), Grand Prix World Choir Festiwal Pattaya (Tajlandia), Busan Choral Festival i Competition (Korea), Andrea O. Veneracion International Choral Festival Manila (Filipiny), Ohrid Choir Festiwal (Macedonia).

Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Adwentowej i Bożonarodzeniowej „Pražské Vánoce” Anna Kołowska została uhonorowana nagrodą dla najlepszego dyrygenta. Jej umiejętności dyrygenckie zostały wyróżnione również w roku 2011 na XX Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej w Myślenicach – „Kolędy i pastorałki“.

img
return to top