Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Sztuk Muzycznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Agata Hołdyk

dr Agata Hołdyk – adiunkt w Instytucie Sztuk Muzycznych w Cieszynie – Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. V miejsca na XXI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Marsali, I miejsca w III Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu oraz II miejsca na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina w Paryżu. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki.

W 2009 roku utworzyła wraz z Aleksandrą Hałat duet fortepianowy AHHA PIANO DUO. Duet otrzymał nagrody, między innymi: II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bradshaw & Buono w Nowym Jorku, wyróżnienie na XI Międzynarodowych Konkursie Pianistycznym „Concours Grieg” w Oslo. W 2017 roku ukazała się ich debiutancka płyta „AHHA PIANO DUO – Our world of 4 hands”

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 9 lat. Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Katowicach oraz Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu mgr Marii Wróbel Zegalskiej. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. Tam też ukończyła klasę kameralistyki u prof. Reginy Strokosz-Michalak.

Odbyła staż w Uniwersität für Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii, doskonaląc umiejętności pianistyczne u profesora Alexandra Satza oraz studiując w klasie kameralistyki u profesora Jontschy Bayrova.

Ukończyła studia podyplomowe na kierunku instrumentalistyka w zakresie gry na fortepianie w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. W listopadzie 2013 roku obroniła dysertację doktorską: Clara i Robert Schumann – wzajemna inspiracja twórcza na przykładzie wybranych utworów fortepianowych. W 2015 roku wydała swą solową płytę „Clara & Robert Schumann – Piano Works”

Członkini jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Zgorzelcu i Görlitz oraz Ogólnopolskiego Konkursu Duetów Fortepianowych w Jeleniej Górze. Stale koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Francja, Włochy, Czechy, Ukraina, Anglia, Szkocja).

img
return to top