dr Joanna Nowicka
informacja o przebiegu dotychczasowej pracy w zawodzie dyrygenta.
Urodziłam się 19.01.1962 w Krakowie, w Krakowie też ukończyłam z wyróżnieniem PSM II st. w dwóch specjalnościach: Rytmiki i Fortepianu (w klasie prof. Stefana Wojtasa).
W latach 1981-1986 studiowałam w Akademii Muzycznej w Krakowie (Wydział Teorii Muzyki), w latach 1986-1990 studiowałam na wydziale instrumentalnym (Fortepian w klasie prof. Marka Koziaka) oraz równocześnie w Akademii Muzycznej w Warszawie, (Wydział Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w klasie prof. Henryka Czyża; koncert dyplomowy z wyróżnieniem).
W roku 1987 roku otrzymałam od Prezydenta Miasta Krakowa Stypendium dla Młodych Twórców Kultury.
Bezpośrednio po studiach, w 1990 roku, wygrałam konkurs na stanowisko dyrygenta Filharmonii Sudeckiej, z którą poprowadziłam szereg koncertów symfonicznych.
Jednocześnie w latach 1990-93 prowadziłam orkiestrę Szkoły Muzycznej II st. w Krakowie.
W 1991 roku na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Katowicach otrzymałam od członków jury specjalne wyróżnienie – propozycję pracy w Teatrze Wielkim w Łodzi oraz w Operze Śląskiej, a cztery lata później na tym samym konkursie Dyplom Uczestnictwa w Półfinale.
W latach 1992-1997 jako dyrygent Opery Śląskiej prowadziłam szereg spektakli: „Cyrulika Sewilskiego” Rossiniego, „Halkę” Moniuszki, „Carmen” i „Poławiacze Pereł” Bizeta, „Zemstę Nietoperza” Straussa, „Fausta” Gounoda.
W Teatrze Wielkim w Łodzi dyrygowałam „Jasiem i Małgosią” Humperdincka.
W 1994 zostałam zaproszona do współpracy z NOSPRiTV w Katowicach gdzie dokonałam archiwalnego nagrania musicalu „Białowłosa” Henryka Czyża.
Koncertowałam w wielu filharmoniach w Polsce, mam w repertuarze kilkadziesiąt programów muzyki kameralnej, symfonicznej i operowej. Występowałam z orkiestrami filharmonii i zespołami kameralnymi w Krakowie, Lublinie, Katowicach, Bytomiu, Wałbrzychu, Łodzi, Szczecinie, Białymstoku, Zabrzu, Poznaniu, Opolu, Toruniu, Zielonej Górze, Koszalinie, Olsztynie i Cieszynie. Prowadziłam zarówno koncerty kameralne, symfoniczne, jak i przekroje oper w wersjach estradowych.
Dyrygowałam utworami kompozytorów współczesnych, polskich, (m. in. K. Pendereckiego), a z Akademią Beethovenowską w Krakowie poprowadziłam europejską premierę „Letter to Warsaw” amerykańskiego kompozytora T. Pasatieriego.
W 1999 roku założyłam w Krakowie prywatną Szkołę Muzyczno-Baletową „Da Capo”, której właścicielem i dyrektorem byłam przez 19 lat. W tym czasie rokrocznie pod moim kierownictwem artystycznym wystawiane były w Teatrze Groteska i Teatrze Ludowym w Krakowie autorskie spektakle muzyczno-baletowe z udziałem dzieci z mojej szkoły.
W 2011 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie uzyskałam tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej Dyrygentura.
W 2015 roku ukończyłam podyplomowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie – kierunek Zarządzanie Kulturą.
Od grudnia 2012 roku jestem zatrudniona na Uniwersytecie Śląskim (w Instytucie Muzyki w Cieszynie) na stanowisku adiunkta, uczę dyrygowania i prowadzę zespoły instrumentalne i wokalne.
Od sierpnia 2018 roku pełnię funkcję kierownika artystycznego zespołu wokalnego „TA Grupa” w Czeskim Cieszynie
Jestem autorką publikacji naukowych, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Joanna Nowicka