Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Sztuk Muzycznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Joanna Boślak-Górniok

Joanna Boślak-Górniok  – klawesynistka, kameralistka, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, w 1994 roku ukończyła wydział Teorii, Kompozycji i Dyrygentury, trzy lata później Wydział Instrumentalny w zakresie gry na klawesynie u prof. Marka Toporowskiego. W latach 1998-2000 dzięki stypendium Rządu Francuskiego kontynuowała studia w zakresie gry na klawesynie u Aline Zylberajch oraz basso continuo u Martina Gestera w Conservatoire National de Region de Strasbourg.

Od  2000 roku związana na stałe z orkiestrą Arte dei Suonatori z którą brała udział w wielu sesjach nagraniowych dla zagranicznych wytwórni płytowych (Alpha, BIS, Channel Classic, Da Capo). Płyty orkiestry z jej udziałem otrzymały wiele prestiżowych nagród (m.in.: Diapason d’Or, Gramophone Editor’s Choice, Choc du Monde de la Musique, Luister 10, BBC Musique Magasine, 10 de Repertoire). Jako solistka i kameralistka bierze udział w nagraniach telewizyjnych oraz radiowych w kraju i za granicą.

Koncertuje w kraju i zagranicą (m.in.: w Danii, Szwecji, Francji, Belgii, Irlandii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Chinach, USA).

Od 2010 roku jest wykładowcą w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. W 2015 roku założyła orkiestrę barokową Kore, do której zaprosiła grupę polskich i zagranicznych muzyków, przede wszystkim młodszego pokolenia. Jest również inicjatorką powołania zespołu Green Kore, którego jest opiekunem artystycznym a który ma na celu stworzenie młodym muzykom możliwości zdobywania doświadczenia nie poprzez kursy i warsztaty, ale poprzez udział w możliwie systematycznych i bardzo intensywnych projektach artystycznych.

Obok działalności koncertowej duża część jej aktywności zawodowej jest związana z organizacją festiwali Muzyka w Raju, Przedsionek Raju, Filharmonia bez Filharmonii.

Ksiazeczka CD Froberger

img

Dyskografia:

2018 – Memento mori Froberger [Uniwersytet Śląski w Katowicach]
2014 – Venetian Christmas [BIS]
2013 – Royal Recorder Concertos [Dacapo records]
2012 – Marc-Antoine Charpentier Lecons de Tenebres [ALPHA]
2012 – Telemann Ouverures pittoresques [BIS]
2011 –  Vivaldi Concertos for strings [BIS]
2010 –  Antotnio Vivaldi Concerti per il flauto traversier [ALPHA]
2008 –  Haendel Twelve Grand Concertos [BIS]
2006 –  A.Vivaldi The 4 Seasons [BIS]
2006 –  C.P.E.Bach Concerti a flauto traverso obligato – I [ALPHA]
2003 –  Antonio Vivaldi La Stravaganza [CHANNEL CASSICS]
2002 –  G.P.Telemann Ouverture& 3 Concertos [BIS]
2002 –  C.P.E.Bach Concerti a flauto traverso obligato – II [ALPHA]

W kręgu jej głównych zainteresowań naukowych jest basso continuo i jego przejawy w muzyce kameralnej i orkiestrowej XVII i XVIII wieku oraz twórczość klawesynowa J.J. Frobergera.

https://www.youtube.com/results?search_query=Kore+Orchestra

https://www.youtube.com/results?search_query=muzyka+w+raju

return to top