Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Sztuk Muzycznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr hab. Krzysztof Gawlas, prof. UŚ

Krzysztof Gawlas – kompozytor, improwizator, reżyser dźwięku, sound designer.  W 2006 roku uzyskał stopień doktora a w 2014 doktora habilitowanego sztuki muzycznej, w dyscyplinie naukowej Kompozycja i Teoria Muzyki, na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest absolwentem kierunku Wychowanie Muzyczne, Uniwersytetu Śląskiego, Filii w Cieszynie. W roku 2012 odbył staż artystyczny w zakresie reżyserii muzycznej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Zajmuje się muzyką elektroniczną oraz zastosowaniami komputera w kompozycji, wykonawstwie muzyki, syntezie i transformacji oraz projekcji przestrzennej dźwięku. Uczestniczył w kursach muzyki elektronicznej, m. in. organizowanych przez IRCAM w Krakowie i Paryżu. Jego dorobek kompozytorski stanowią utwory elektroniczne oraz kameralne z interaktywnym wykorzystaniem środków elektronicznych. Utwory te były wykonywane na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Kompozycja Spherical Voices I uzyskała w roku 2012 wyróżnienie na międzynarodowym konkursie muzyki elektroakustycznej Musica Nova w Pradze.

Krzysztof Gawlas współpracuje również z innymi kompozytorami tworząc warstwę elektroniczną ich utworów lub uczestnicząc w ich wykonaniach. Ważną pozycję w jego dorobku artystycznym zajmuję projekty multimedialne oraz muzyka do spektakli teatralnych. Inny, również istotny tor jego działalności stanowi realizacja nagrań.

https://krzysztofgawlas.bandcamp.com/music

img
return to top