Prof. dr hab. Waldemar Sutryk
Prof. dr hab. Waldemar Sutryk – dyrygent, kompozytor, chórmistrz, pedagog, organista.
Absolwent Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Poznaniu (dyrygentura chóralna – dyplom 1987). Na Wydziale Dyrygentury Symfonicznej, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu studiował dyrygenturę symfoniczną (dyplom 1994) oraz kompozycję (dyplom 1997).
Od roku 1991 do 2007 pracownik dydaktyczny Akademii Muzycznej w Poznaniu Filia w Szczecinie, a obecnie Instytutu Sztuk Muzycznych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykładał lub wykłada następujące przedmioty: dyrygentura, czytanie partytur, czytanie partytur z literaturą specjalistyczną, harmonia, instrumentacja, kompozycja, aranżacja, kształcenie słuchu, seminarium pracy licencjackiej i magisterskiej, emisja głosu w kształceniu nauczycielskim, muzyka w technologii multimedialnej, metodyka prowadzenia zespołów oraz chór. Od listopada 2008 r. prowadzi Dyrygenckie Koło Naukowe przy Instytucie Sztuk Muzycznych.
Współpracował z wieloma chórami oraz filharmoniami w Polsce i za granicą (także z Zespołem Pieśni i Tańca “Śląsk”). W latach 2004-2009 kierownik artystyczny i dyrygent Chóru Filharmonii Śląskiej. Od roku 2011 do 2015 był kierownikiem i dyrygentem Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie też założył i prowadził Chór Dziecięcy, otrzymując w 2013 roku Nadzwyczajną Złotą Maskę. Jest założycielem i dyrygentem Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi.
W swej karierze przygotowywał lub dyrygował największe dzieła muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej. Wielokrotnie były to prawykonania dzieł polskich i zagranicznych. Przygotowywał chór do większości spektakli operowych, operetkowych i musicalowych. Brał też udział w festiwalach w Polsce i za granicą oraz dokonał nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych, m.in. z udziałem Chóru Filharmonii Śląskiej, Chórem Dziecięcym Miasta Łodzi i Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej. Dyrygował w Polsce, Belgii, na Białorusi, w Czechach, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Luksemburgu i w Niemczech.
Uprawia także dziedzinę kompozycji i aranżacji, zarówno muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej, jak i rozrywkowej, zaś utwory W. Sutryka były wykonywane w Polsce, Belgii, Czechach, Holandii, Izraelu, Luksemburgu, Niemczech i USA. Przez 26 lat (od 14 roku życia) był organistą w kościołach Lublina, Szczecina oraz gorzowskiej katedrze i rodzinnym Torzymiu na Ziemi Lubuskiej.
Zainteresowania W. Sutryka to również fotografia, architektura (szczególnie gotyk i secesja), sporty samochodowe, językowe korekty oraz koty i scrabble.