• Polish

11.01.2022 - 11:17 aktualizacja 21.01.2022 - 13:05
Redakcja: MK
Tagi: come2us, trip

W drugą sobotę listopada, w ramach projektu „Come2US – profesjonalizacja i centralizacja obsługi pracowników zagranicznych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach”, odbyło się spotkanie integracyjne dla pracowników z zagranicy.

Uczestnicy wycieczki mogli się zapoznać z kulturą i historią Śląska, zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, dowiedzieć się, jak działała maszyna parowa, zobaczyć przodki górnicze z przełomu XVIII i XIX w. oraz przepłynąć łodzią po podziemnej rzece na głębokości 40m.

Zabytkowa Kopalnia Srebra jest jedyną w Polsce podziemną trasą turystyczną umożliwiającą zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Od lipca 2017 jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pracownicy zwiedzali również usypany w latach 1932–1937 Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, upamiętniający powstania śląskie.

Wyjazd zakończył się wspólnym obiadem w restauracji serwującej tradycyjne polskie dania.

W wycieczce wzięli udział pracownicy z innych krajów, w tym: z Czech, Ukrainy, Grecji, Chorwacji, Francji, Włoch, Rosji, Niemiec, Wietnamu, Indii, Kanady i Węgier.

A group photo

A group of people before the recoratefot. archiwum projektu „Come2US”

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – początek wycieczki

An exhibitionfot. archiwum projektu „Come2US”

Oś czasu – kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii tarnogórskiego przemysłu górniczego i hutniczego

A history of the mining on the screenfot. archiwum projektu „Come2US”

Multimedialna lekcja o historii górnictwa

Inside the museumfot. archiwum projektu „Come2US”

Muzeum Górnictwa w Zabytkowej Kopalni Srebra

A minefot. archiwum projektu „Come2US”

Szlak o długości 1740 m przypomina kształtem trójkąt i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: „Anioła”, „Żmiję” i „Szczęść Boże”.

A person in the minefot. archiwum projektu „Come2US”

W czasie wędrówki uczestnicy wycieczki oglądali wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w.

People in the minefot. archiwum projektu „Come2US”

Podczas wycieczki można było dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat trudnej i ciężkiej pracy górnika

Three people in the minefot. archiwum projektu „Come2US”

Jedną z największych atrakcji był przepływ łodziami na trasie o długości 270 metrów

Trip participantsfot. archiwum projektu „Come2US”

Przewodniczka opowiedziała o historii regionu

A sightseeingfot. archiwum projektu „Come2US”

Pracownicy z zagranicy odwiedzili również Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich – usypany w latach 1932–37

A group photofot. archiwum projektu „Come2US”

Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach – jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych maszyn i parowozów

logo NAWA

Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Welcome to Poland (2020).