Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
transform4europe
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Akademia animacji | Prace studentów

17.09.2021 - 14:34 aktualizacja 12.10.2021 - 12:07
Redakcja: MK
Tagi: academy of animation, akademia animacji
Napis: Animation Online Course by EKA Summer Academy

TRANSFORM4EUROPE:
AKADEMIA ANIMACJI DOBRZE PRZYJĘTA PRZEZ STUDENTÓW

O INICJATYWIE

Tuż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego 21 studentów z siedmiu różnych uczelni miało okazję dowiedzieć się, jak prezentować swoje pomysły dzięki sile animacji. Pięciodniowy kurs animacji online prowadzony przez EKA Summer Academy był pierwszym projektem przedstawionym przez sojusz Transform4Europe.

Uniwersytet Śląski reprezentowali studenci: Nikola Chmielewska i Bartłomiej Bochenkiewicz oraz doktorantka Monika Sroga.

WSZYSCY POMAGALI WSZYSTKIM.
TEN KURS BYŁ POCZĄTKIEM
CZEGOŚ WSPANIAŁEGO!
Elise Eimre
współautorka kursu

Podczas kursu zorganizowanego przez Estońską Akademię Sztuk Pięknych (EKA) uczestnicy z różnych środowisk zdobyli podstawową wiedzę na temat działania animacji 3D. Koncentrując się na typografii, studenci poznali podstawowe narzędzia, dzięki którym poruszają się obiekty 3D. Ponadto uczestnicy nauczyli się, jak korzystać z kluczowych funkcji programu oraz w jaki sposób działa fizyka ciał sztywnych.

Bazując na zdobytej wiedzy i umiejątnościach, studenci pracowali w grupach i tworzyli krótkie animowane projekty wideo przedstawiające ich wyobrażenia o przyszłości uczelni. W swoich projektach studenci podkreślali, że w stale zmieniającym się świecie cyfryzacja jest nieunikniona, a to oznacza, że uczelnie muszą więcej inwestować we współpracę i ulepszać metody nauczania. Zaproponowano również bardziej indywidualne podejście, kursy online i nauczanie praktycznych umiejętności. Ponadto studenci podkreślali wagę zapraszania kolejnych kampusów i jednostek wsparcia.

W swoich opiniach zwrotnych uczestnicy kursów wspominali, że zdobyli nowe umiejętności, które przydadzą się w ich dalszych studiach i karierze. „Kurs był bardzo wnikliwy, a nauczyciele byli bardzo cierpliwi, kompetentni i wspierający” – powiedziała Inês, studentka wymiany z EKA. Tsvetelina z Uniwersytetu Sofijskiego im. św. Klemensa z Ochrydy dodała: „To był wspaniały kurs i wiele się nauczyłam o animacji!”.

Według instruktora kursu animacji online, Hleba Kuftseryna, największym wyzwaniem było przekazanie studentom praktycznej wiedzy technicznej, pokazanie im, jakie przyciski nacisnąć, a co najważniejsze, zrozumienie, z jakimi problemami technicznymi napotkali studenci. Z radościa stwierdził, że studentom udało się zarówno stworzyć swoje krótkie, ale wystarczające filmy, jak i dobrze się przy tym bawić. „Myślę, że dobra zabawa jest bardzo ważna, ponieważ chcieliśmy zainspirować uczniów i pokazać im świat animacji pod dobrym kątem. I zgodnie z opiniami uczniów, to zadanie nam się udało”.

Elise Eimre, jedna z autorek kursu, powiedziała, że kurs animacji online pokazał, że studenci szukają praktycznych doświadczeń i są chętni do nauki, nawet latem. „Byli tak entuzjastyczni i pozytywnie nastawieni” – jak opisała Eimre. „Wszyscy pomagali wszystkim. Ten kurs był początkiem czegoś wspaniałego”.

ZOBACZ ANIMACJE
PRZYGOTOWANE PRZEZ STUDENTÓW

W animacjach wykorzystujących techniki 3D
kolejne hasła pojawiają się w różny sposób w rytm muzyki.
W krótkich filmach zastosowane zostały różne wielkości i kolory fontów.
Wygenerowane napisy dostępne są do pobrania w formacie PDF.

WIĘCEJ O KURSIE ANIMACJI ONLINE

Kurs został stworzony przez Estońską Akademię Sztuk Pięknych (EKA). Celem tego kursu było przybliżenie misji Transform4Europe i dostarczenie nowej wiedzy i umiejętności studentom ze wszystkich siedmiu uniwersytetów sojuszu. Twórcami kursu byli Hleb Kuftseryn, Elise Eimre i Mari Kivi.

Hleb Kuftseryn jest animatorem i projektantem ruchu pracującym w sferze animacji komercyjnej i niekomercyjnej. Brał udział w projektach realizowanych dla białoruskich, litewskich i rosyjskich studiów animatorskich na festiwalach, pracował także przy tworzeniu kreskówek dla dzieci. Zajmuje się także animacją komercyjną jako freelancer oraz we współpracy ze studiami. Hleb zajmuje się animiacjami 2D i 3D i łączy je z różnymi eksperymentalnymi rozwiązaniami.

Elise Eimre jest doktorantką w Estońskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na studiach wizualnych (visual studies) w zakresie sztuki filmowej. Pracowała jako scenografka i reżyserka przy licznych projektach filmowych, w tym przy tworzeniu scenografii w salach koncertowych. Elise jest jedną z programistek Black Nights Film Festival oraz menadżerką projektu Black Room.

Mari Kivi jest kierownikiem projektu na Wydziale Animacji Estońskiej Akademii Sztuk. Zajmuje się dystrybucją filmów studenckich, projektami edukacji animacyjnej oraz organizacją pokazów publicznych. Od 2019 roku jest członkiem zarządu Estońskiego Stowarzyszenia Animacji i prowadzi projekty związane z dziedzictwem animacji. Jest jedną z założycielek Międzynarodowego Festiwalu Animacji Animist Tallinn, który odbędzie się w sierpniu w Estonii.

Dowiedz się więcej na stronie sojuszu Transform4Europe.
Pozostańmy w kontakcie, śledź nas na Facebooku.

return to top