• Polish

OŚWIADCZENIE
FORUM SOJUSZY
UNIWERSYTETÓW EUROPEJSKICH

Forum sojuszy uniwersytetów europejskich (FOREU1 i FOREU2), które łączy 41 konsorcjów wybranych w ramach pierwszego i drugiego naboru do inicjatywy uniwersytetów europejskich, wydało oświadczenie dotyczące sytuacji w Ukrainie, które sojusz Transform4Europe nie tylko zdecydowanie popiera, ale również aktywnie przyczynił się do jego powstania.

OŚWIADCZENIE

My, 41 sojuszy uniwersytetów europejskich, reprezentujący około 300 europejskich instytucji szkolnictwa wyższego, stajemy razem i przesyłamy wyrazy najwyższej solidarności z Ukraińcami po ataku rosyjskiego rządu. Stanowczo potępiamy zbombardowanie Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego. Nasze sojusze budujemy w oparciu o wspólną wizję Europy przyjaznej i pokojowej: wzywamy wszystkich do przywrócenia pokoju, demokracji i szacunku dla praw człowieka w Ukrainie.

Wiele spośród naszych sojuszy posiada partnerów w rejonie Ukrainy, którzy rozpoczęli przyjmowanie uchodźców z tego państwa, w tym członków ukraińskiej społeczności akademickiej. Na znak solidarności pozostali partnerzy w ramach sojuszów tworzą mechanizmy wsparcia (zbieranie funduszy, dostawy podstawowych produktów, stypendia itd.).

Dochowując wierności wartościom europejskim, takim jak godność ludzka, wolność, demokracja, rządy prawa oraz prawa człowieka, nasze sojusze będą integrować osoby studiujące i pracujące w uczelniach oraz kontynuować wsparcie dla wszystkich dotkniętych obecną tragiczną sytuacją.

Oświadczenie (w języku angielskim)

Statement of the 41 Alliances of European Universities