Konferencja odbędzie się 24–28 kwietnia 2023 w sercu województwa śląskiego – Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w skład której wchodzi 26 miast. Niegdyś znana wyłącznie jako przemysłowa stolica Polski, a dziś także region wspaniałych festiwali muzycznych, zielonej transformacji oraz rozwijającej się nauki. Śląsk to miejsce, które łączy w sobie dziedzictwo trzech państw (Polski, Niemiec i Czech), dużą liczbę narodowości i odrębność kulturową Ślązaków.
Miasto to miejsce, w którym narodziła się demokracja, filozofia i instytucje prawne. Przez wieki miasto było nie tylko wysepką wolności i samorządności, ale także forum dla dialogu i handlu oraz miejscem, w którym spotykają się różne kultury. Miasto to również bijące serce uniwersyteckiej tradycji oraz źródło idei, innowacji i rozwoju. Począwszy od starożytnej Grecji i Rzymu, przez miasta ery feudalnej i stolice państw, po kosmopolityczne metropolie – miasta w istotnym stopniu kształtują tożsamość europejską.
Czym jest miasto i jaką rolę powinno odgrywać we współczesnym świecie? Zapraszamy do dyskusji!
Wraz z ekspertami różnych narodowości i dziedzin naukowych spojrzymy na zjawisko miasta z różnych punktów widzenia, m.in. historycznego, socjologicznego, politycznego, urbanistycznego, klimatycznego i kulturowego. Dlatego też „miasto” będzie stanowić wspólną płaszczyznę interdyscyplinarnych rozmyślań na temat roli ośrodków miejskich, ich specyfiki, perspektyw oraz wyzwań, z którymi się mierzyły i będą się mierzyć w XXI wieku.
Każdy uniwersytet sojuszu Transform4Europe może oddelegować 7 doktorantów lub doktorantek do wzięcia udziału w wydarzeniu. Uczestnicy mogą rejestrować się do 13 marca za pomocą formularza.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie sojuszu.