Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
transform4europe
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Open Dual Lecture w Tallinie

04.10.2023 - 14:44 aktualizacja 04.10.2023 - 14:44
Redakcja: OO

Estońska Akademia Sztuki w Tallinie (EKA) organizuje kolejne wydarzenie z cyklu Open Dual Lecture pt. „Dissonant Heritage: Re-evaluating the Soviet Legacies”. Wykład odbędzie się 17 października 2023 roku w Tallinie. W związku z wydarzeniem EKA poszukuje reprezentanta środowiska akademickiego z uczelni partnerskich, któremu powierzy współprowadzenie wykładu.

Wykład poruszy aspekty lokalne i transnarodowe kłopotliwego dziedzictwa (dissonant heritage) w kontekście dziedzictwa sowieckiego. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku, rosyjskie zachowania polityczne, zarówno te obecne, jak i przeszłe, są jak nigdy dotąd omawiane w Europie i poza nią. Jedną z odpowiedzi na agresję jest dokładna analiza dziedzictwa sowieckiego i związanego z Rosją. Działania Rosji doprowadziły nie tylko do tworzenia nowych konfliktów pomiędzy różnymi społecznościami, ale również do rozdrapywania starych ran. Jednocześnie sytuacja ta daje krajom bardzo potrzebną obecnie okazję do dostrzeżenia tłumionych konfliktów i zachęca do dyskusji, do których nie przystępowano od dziesięcioleci. W tym procesie istotna jest ponadregionalna wymiana doświadczeń, torująca drogę do wyważonej dyskusji oraz interdyscyplinarnej wiedzy specjalistycznej na temat ochrony dziedzictwa.

Cykl Open Dual Lecture ma na celu:

  • zachęcać do dialogu między społecznością akademicką a przemysłem;
  • zdefiniować metodologie transferu wiedzy i know-how;
  • wspomóc rozwój osobisty i zawodowy;
  • wzmocnić i zacieśnić relacje między instytucjami partnerskimi.

Ze strony Estońskiej Akademii Sztuki w wydarzeniu weźmie udział Anu Soojärv – ekspertka z zakresu estońskiej sztuki monumentalnej w czasach sowieckich, skupiająca się na roli pomników w kształtowaniu tożsamości lokalnej. W swojej codziennej pracy zajmuje się mapowaniem oraz dokumentowaniem pomników i dzieł sztuki z perspektywy ich zabezpieczenia i konserwacji oraz gromadzenia danych. Doktorantka i młodsza naukowiec na Wydziale Dziedzictwa Kulturowego i Konserwacji.

Estońska Akademia Sztuki zapewni uczestnikom wynagrodzenie w wysokości 500€ oraz pokryje koszty podróży i zakwaterowania na dzień wykładu.

Wykładowca musi zostać zgłoszony przez uniwersytet partnerski i poprzez przesłanie dokumentacji do 9 października 2023 na adres pille.epner@artun.ee.

Zdjęcie przedstawia męską dłoń piszącą markerem po przeźroczystej tablicy

Kvalifik | Unsplash

return to top