Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

transform4europe

Sojusz Transform4Europe uzyskał osobowość prawną

25.02.2026 - 10:31 aktualizacja 25.02.2026 - 10:31
Redakcja: OO

4 lutego 2026 r. sojusz Transform4Europe (T4EU) oficjalnie przekształcił się z konsorcjum w odrębny podmiot prawny. Nowy podmiot, wprowadzony do rejestru w Kraju Saary jako towarzystwo zarejestrowane zgodnie z przepisami prawa niemieckiego (eingetragener Verein – e.V.), nosi nazwę „Transform4Europe: The European University for Knowledge Entrepreneurs e.V.”.

Rejestracja ta oznacza kluczową zmianę w architekturze sojuszu, wykraczającą poza współpracę opartą na projektach w kierunku stałej, zintegrowanej struktury.

„Utworzenie podmiotu prawnego jest ważnym zobowiązaniem wszystkich jedenastu partnerów do budowania trwałego, bliskiego i silnego europejskiego sojuszu uniwersyteckiego” – powiedział prof. Dominik Brodowski, pełniący obowiązki sekretarza generalnego T4EU, wiceprezes ds. internacjonalizacji i stosunków europejskich na Uniwersytecie Kraju Saary.

Strategiczne ramy prawne

Utworzenie tego podmiotu było wynikiem szeroko zakrojonej współpracy wielojęzycznego zespołu ekspertów w dziedzinie prawa kierowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach (Polska). Po dokonaniu oceny różnych krajowych i europejskich opcji prawnych, zespół zalecił utworzenie podmiotu prawnego zgodnie z prawem niemieckim jako rozwiązanie przejściowe. Uniwersytet Kraju Saary (Niemcy), pełniący rolę koordynatora konsorcjum, odegrał kluczową rolę w przeprowadzeniu formalnego procesu rejestracji w niemieckiej jurysdykcji. Rozwiązanie to obejmuje fazę monitorowania, której celem jest ułatwienie przyszłego przejścia do bardziej odpowiednich podmiotów prawnych na szczeblu europejskim, nad czym obecnie trwają prace.

Prof. Tomasz Pietrzykowski (Uniwersytet Śląski w Katowicach), który kierował zespołem ekspertów w dziedzinie prawa, podkreślił znaczenie tego kroku:

„Utworzenie podmiotu prawnego T4EU jest kluczowym momentem dla sojuszu, ponieważ świadczy o naszej determinacji w dążeniu do stabilnej, długoterminowej współpracy między naszymi uniwersytetami – współpracy, która staje się coraz mniej zależna od tymczasowych projektów i wsparcia finansowego Komisji Europejskiej”.

Wpływ na studentów i pracowników

Nowy status prawny zapewnia T4EU możliwość pozyskiwania niezależnego finansowania i gwarantuje, że współpraca sojuszu będzie trwała dłużej niż obecny okres finansowania przez Komisję Europejską. Dla studentów i pracowników oznacza to bardziej stabilne środowisko dla międzynarodowej mobilności, wspólnych inicjatyw badawczych i wspólnych zasobów edukacyjnych.

Bardziej szczegółowe informacje na temat tego, jak duże znaczenie ma ta struktura prawna dla sojuszu T4EU, można znaleźć w pełnym wywiadzie z prof. Tomaszem Pietrzykowskim i dr Mauro Arturo Riverą Leónem, przeprowadzonym przez Tomasza Janochę, dostępnym na stronie internetowej T4EU: A Milestone for Transform4Europe Cooperation.

grafika T4EU gains legal personality

return to top