W Katowicach trwają trzy wydarzenia w ramach sojuszu Transform4Europe: T4EU Week, Festiwal Kultury Europejskiej i PhD Conference, organizowane przez Uniwersytet Śląski. Jednym z punktów programu był koncert galowy w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Podczas koncertu po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć hymn sojuszu Transform4Europe skomponowany przez pracownika UŚ dr. Adriana Robaka, prof. UŚ.
Pomysł na napisanie utworu hymnicznego, który stałby się elementem identyfikacyjnym dla wszystkich członków uniwersytetu europejskiego Transform4Europe zrodził się podczas mniej oficjalnych rozmów prof. Adriana Robaka z prof. Małgorzatą Myśliwiec, koordynatorką projektu T4EU na Uniwersytecie Śląskim. Kompozytor, pracujący na co dzień w Instytucie Sztuk Muzycznych UŚ, postanowił skorzystać z możliwości, jakie stwarza badaczom śląskiej uczelni konkurs „Swoboda badań” w ramach Inicjatywy Doskonałości Badawczej.
– Sam utwór, w moim odczuciu, jest próbą pogodzenia przeciwstawnych jakości, połączenia ognia z wodą. Chciałem być z jednej strony wierny tradycji hymnicznej, sięgającej co najmniej średniowiecza i od której nie sposób się przecież odciąć, a z drugiej strony – zachować poczucie wolności artystycznej. Jak jednak pogodzić ze sobą dobrą melodię osadzoną w tradycji z pierwiastkiem autorskim, czymś „swoim”, czymś bliskim mnie w tym konkretnym momencie? Jestem przekonany, że udało mi się to osiągnąć – mówi prof. Adrian Robak.
W premierowym wykonaniu utworu wzięło udział ponad 200 instrumentalistów i chórzystów: Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia wsparły na scenie połączone zespoły wokalne: Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, chór mieszany z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach oraz kameralny zespół chóralny z Sofijskiego Uniwersytetu św. Klemensa z Ochrydy. Znaczenie warstwy tekstowej hymnu podkreśla sam kompozytor:
– Tekst wiersza Spiritus movens Joanny Soćko, stworzonego specjalnie z myślą o hymnie, jest dla mnie absolutnie kluczowy. Został napisany w języku angielskim, choć pojawia się w nim również słowo pytanie w językach krajów, w których mieszczą się uczelnie sojuszu. W tekście znajdziemy również passus o zmianie jako czynniku, bez którego nie możemy się rozwijać. Wiersz stanowił dla mnie prawdziwą inspirację – zaznacza prof. Adrian Robak.
W uroczystym koncercie, który odbył się 25 kwietnia 2023 roku, uczestniczyło 460 osób, m.in.: przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, w tym miast akademickich, rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni, członkowie sojuszu Transform4Europe, posłowie, reprezentanci korpusu konsularnego, a także przedstawiciele UŚ: rektor i prorektorzy, Rada Uczelni, Rada Rektorów Seniorów, dziekani, Senat, kanclerze, nauczyciele akademiccy, pracownicy administracji, studenci, doktoranci oraz absolwenci.
Całą rozmowę z prof. Adrianem Robakiem można przeczytać na stronie: us.edu.pl/idb/swoboda-badan-hymn-sojuszu-transform4europe.
fot. Tomasz Kiełkowski