• Polish
transform4europe

T4EU Science Café: „Can War be Repaired (by Culture)?”

09.08.2024 - 16:13 aktualizacja 12.08.2024 - 09:59
Redakcja: AA

Czy kultura może złagodzić skutki wojny? To kluczowe pytanie było przedmiotem debaty podczas pierwszej edycji wydarzenia T4EU Science Cafe, zorganizowanego przez Universidade Católica Portuguesa (UCP) jako wydarzenie równoległe do pierwszej szkoły letniej Transform4Europe Summer School.

Prof. Christiane Solte-Gresser, dyrektorka Käte Hamburger Research Centre for Cultural Practices of Reparation (CURE) na Uniwersytecie Kraju Saary, poruszyła kwestię zadośćuczynienia za skutki wojny z dwóch punktów widzenia: „Jak możemy dokonać napraw? Czy jest to w ogóle możliwe?”.

Uznana naukowczyni podkreśliła, że „istnieją szkody, których nie da się naprawić, takie jak zbrodnie przeciwko ludzkości, ludobójstwo, niewolnictwo czy kolonializm. Kultura jest sposobem na poradzenie sobie z tym, czego nie da się naprawić”.

Prof. Isabel Capeloa Gil, rektorka Universidade Católica Portuguesa, skupiła się na pamięci, argumentując, że „rolą kultury nie jest humanizacja”. „Kultura pozwala zdobywać wiedzę i podnosić świadomość” na temat wojny i jej skutków oraz kształtuje zdolność do przetrwania: „Mimo iż pozwala społecznościom zeznawać i dawać świadectwo na temat tragedii wojny, tworzy gotowość do przetrwania i zmiany przyszłości na lepsze”.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie internetowej sojuszu Transform4Europe.

Grupa osób słuchających wykładu

Fot. M ACCELERATOR | Unsplash