• Polish

Wizyta studyjna w Saint-Étienne

14.04.2023 - 16:06 aktualizacja 17.04.2023 - 10:59
Redakcja: OO

Przedstawiciele Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, Wydziału Nauk Społecznych UŚ, Biura Współpracy z Gospodarką UŚ oraz Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Rawa.Ink od 4 do 8 kwietnia 2023 roku uczestniczyli w wizycie studyjnej w Saint-Étienne. Ta francuska miejscowość jest znanym ośrodkiem akademickim (swoją siedzibę ma tutaj Université Jean-Monnet-Saint-Étienne , który jest członkiem konsorcjum Transform4Europe), a jednocześnie miastem partnerskim Katowic.

Uczestnicy wizyty przyglądali się między innymi sposobowi funkcjonowania przedsiębiorczości akademickiej oraz pracy inkubatorów wspierających przemysł kreatywny i projekty ekonomii społecznej. Liczne spotkania były także okazją do wymiany dobrych praktyk w zakresie popularyzowania nauki i twórczości artystycznej. Przedstawiciele Uniwersytetu im. Jeana Monneta – Alain Trouillet, prorektor ds. edukacji i współpracy międzynarodowej oraz Stéphane Foliard, prorektor ds. przedsiębiorczości i kształcenia ustawicznego – wzięli udział w rozmowach dotyczących ustalenia obszarów współpracy międzynarodowej pomiędzy uczelnią francuską a Uniwersytetem Śląskim. Poznanie zaplecza badawczego i edukacyjnego Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych i Dizajnu oraz zasobów mediateki i materioteki Cité du Design w towarzystwie Christophe’a Bernarda (dyrektora wydziału ds. szkolnictwa wyższego, badań, rozwoju oraz innowacyjności Metropolii Saint-Étienne) ukazało z kolei ogromną rolę współpracy pomiędzy instytucjami akademickimi a władzami lokalnymi w realizowaniu innowacyjnych projektów.

Wizyta studyjna została zorganizowana przez Dom Miasta Saint-Étienne w Katowicach oraz Stowarzyszenie ASEMKA (Association Saint-Étienne Métropole Katowice), organizacje partnerskie wspierające współpracę miast bliźniaczych Katowic i Saint-Étienne oraz ich regionów. Serdeczne podziękowania kierujemy do Alicji Tardy, prezesa stowarzyszenia ASEMKA oraz prof. Roberta Pyki z Instytutu Socjologii UŚ, dyrektora Domu St-Etienne w Katowicach, którzy pobyt delegacji w Saint-Étienne wsparli merytorycznie i logistycznie.

uczestnicy wizyty studyjnej

W wizycie studyjnej uczestniczyli przedstawiciele UŚ: dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji dr hab. Katarzyna Marcol, prof. UŚ; zastępca kanclerza UŚ Dariusz Laska; prodziekan WSNE dr hab. Magdalena Szyndler, prof. UŚ; dyrektor Instytutu Sztuk Plastycznych dr hab. Stefan Lechwar, prof. UŚ; pełnomocnik rektora ds. Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ; dr Adrian Robak, prof. UŚ oraz zastępca kierownika Biura Współpracy z Gospodarką Jacek Nowak | mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach