Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
Interdyscyplinarne Centrum Rozwoju Kadr
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

ICRK „C4RE talks” | Sztuczna inteligencja w pracy i zarządzaniu

04.07.2023 - 15:36 aktualizacja 04.07.2023 - 15:36
Redakcja: MK

Gościem wywiadu na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w zarządzaniu oraz pracy był Prof. Richard Griffith z Institute for Cross Cultural Management of Florida Institute of Technology.

W swojej pracy naukowej zajmuje się badaniami na temat przywództwa i pracy międzykulturowej. Na jego dorobek składają się publikacje dotyczące międzykulturowych zagadnień zarządzania, zespołów międzykulturowych, a także psychologii organizacji.

Prof. Richard Griffith podczas wywiadu odpowiada na następujące pytania:

1. Co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch lat, co zmieniło nasze życie, naszą pracę i sposób, w jaki myślimy o sobie i świecie, w którym żyjemy?

2. Jaki jest, zdaniem naukowca, wkład psychologii pracy i organizacji w otaczającą nas rzeczywistość?

3. Jak sztuczna inteligencja wpłynie na współpracę ludzi z robotami?

4. W jakim stopniu praca menedżera może zostać zastąpiona przez sztuczną inteligencję?

5. Jak będziemy rozwijać nowe kompetencje? Czy można przygotować się na przyszłość, w której dużą rolę odgrywa sztuczna inteligencja?

6. Jak będzie wyglądała współpraca z innymi specjalistami, np. z zakresu inżynierii, IT, AI, ekonomii, medycyny, zasobów ludzkich?

7. Dlaczego do tej pory, pomimo tak szybkiego rozwoju technologii, nie można kupić sobowtóra menedżera jakiejś znanej firmy?

8. Co musiałoby się stać, abyśmy pozwolili „sztucznemu” menedżerowi zarządzać zespołem na przykład na uniwersytecie lub w fabryce?

9. Co my, środowisko psychologów pracy i organizacji, możemy zaoferować światu, aby pomóc w prowadzeniu i zarządzaniu zmianami?

10. Które problemy są naprawdę poważne i musimy się nimi pilnie zająć? Problemy pandemii, migracji, wojen, uchodźców, zrównoważonego rozwoju, zmian klimatycznych i społecznych, przemocy wobec kobiet i dzieci oraz kryzysów gospodarczych, sztucznej inteligencji?

11. Czy Prof. Richard Griffith chciałby, aby jego menedżer był robotem?

12. Jaki byłby wynik rywalizacji między dwiema firmami, jedną zarządzaną przez człowieka, a drugą przez sztuczną inteligencję?

Wywiad z Prof. Richardem Griffithem prowadził dr hab. inż. Olaf Flak, niezależny trener i doradca biznesowy.

Napis C4RE talks

Cykl „C4RE talks” (ang. Comptences for Research Excellence) to prezentacje, rozmowy i spotkania ze znakomitymi ekspertami z całego świata, którzy specjalizują się w tematyce budowania i rozwijania kompetencji. Cykl realizowany jest w ramach działań Interdyscyplinarnego Centrum Rozwoju Kadr.

Wszystkich wywiadów można posłuchać na kanale YouTube ICRK.

return to top