Konferencje organizowane przez Instytut Filozofii
Konferencja pt. „After-words/After-worlds. The Legacy of Jacques Derrida”
5 -7 listopada 2024 r.
Międzynarodowa konferencja naukowa „After-words/After-worlds. The Legacy of Jacques Derrida” była poświęcona dorobkowi intelektualnemu Jacques’a Derridy w dwudziestą rocznicę jego śmierci i dwudziestą siódmą rocznicę nadania mu doktoratu honoris causa przez naszą uczelnię. Główną oś proponowanej dyskusji stanowiły współczesne odczytania dekonstrukcji, szczególnie wyczulone na jej polityczny i społeczny wymiar. Tytułowe „po-słowa” („po-słowia”) i „po-światy” kierowały ku refleksji nad możliwą przyszłością jako alternatywą dla świata nękanego konfliktami, katastrofami klimatycznymi i środowiskowymi, kryzysami uchodźczymi czy rozdzieraniem tkanki społecznej przez rozwój i ciągły wzrost globalnego kapitalizmu. Konferencja zgromadziła wybitne badaczki i wybitnych badaczy filozofii Derridy z całego świata. Wśród zaproszonych gości znajdują się prof. Anne Berger (Université de Vincennes – Paris 8), prof. Vicki Kirby (University of New South Wales), prof. Nicholas Royle (University of Sussex) oraz prof. Jeremy Gilbert (University of East London).
Obywatele świata sztuki. Sztuka w działaniach artystów-naukowców
11 czerwca 2022 r.
Wydarzenie performatywne o charakterze naukowo-dydaktyczno-artystycznym.
- Część naukowa – konferencja z udziałem ekspertów (Universidad Anahuac, Universidad Nacional Autonoma de Maxico Illinois University, Uniwersytet Śląski) oraz studentów i doktorantów Wydziału Humanistycznego UŚ.
- Część dydaktyczna – warsztaty z zakresu designu, gamifikacji, improwizacji aktorskiej i muzyki.
- Część artystyczna – wystawa i plenerowy koncert (w ramach XXIII Festiwalu Sztuki Wysokiej) przygotowany przez uczestników projektu.
Konferencja „Andrzej J. Noras – wspomnienia, filozofia, rozmowa”
28 maja 2021 r.
Konferencja online poświęcona śp. Andrzejowi Norasowi była okazją do rozmowy na temat osoby i filozofii naszego przedwcześnie zmarłego kolegi, przyjaciela i mistrza. W konferencji udział wzięli: Iwona Alechnowicz-Skrzypek, Dariusz Bęben, Barbara Czardybon, Leszek Drong, Janina Gajda-Krynicka, Adam Grzeliński, Tomasz Kubalica, Dariusz Kubok, Dorota Leszczyna, Marek Maciejczak, Adam Olech, Artur Pacewicz, Robert Piłat, Sławomir Raube oraz Marek Rembierz.
Nicolai Hartmann International Conference
13-14 czerwca 2019 roku
Międzynarodowa konferencja w Katowicach poświęcona myśli Nicolai Hartmana, mająca na celu zebranie badaczy myśli tego filozofa i interpretacji jego oryginalnych pomysłów. Odbyła się w Instytucie Filozofii UŚ. Organizatorzy: Nicolai Hartmann Society, Instytut Filozofii UŚ, Instytut Filozofii UMCS.
Człowiek a/lub/i maszyna
25 kwietnia 2019 roku
Trzecia konferencja z cyklu CZŁOWIEK a/i/lub MASZYNA na Wydziale Teologicznym UŚ przy ulicy Jordana 18. Zorganizowana przez Zakład Antropologii Filozoficznej i Kognitywistyki WNS UŚ oraz Katedrę Teologii Dogmatycznej i Duchowości WTL UŚ. Tematem spotkania była cielesność wirtualna, sposoby oraz konteksty jej rozumienia, szczególnie wobec dynamiki i zmian związanych z rozwojem techniki i kondycji współczesne go człowieka. Zaproszenie na konferencję przyjęło 18 prelegentów z różnych ośrodków akademickich.
Człowiek a/lub/i maszyna
13 kwietnia 2018 roku
Druga konferencja z cyklu CZŁOWIEK a/i/lub MASZYNA. Odbyła się na Wydziale Teologicznym UŚ przy ulicy Jordana 18. Tematem spotkania była duchowość, sposoby i konteksty jej rozumienia, szczególnie wobec dynamiki i zmian technologii w zakresie komunikacji, procesów poznania otaczającego nas świata i przekazywania informacji. Zaproszenie na konferencję przyjęło 18 prelegentów z różnych ośrodków akademickich.
Człowiek a/lub/i maszyna
21 września 2017 roku
Konferencja zorganizowana przez Zakład Antropologii Filozoficznej i Kognitywistyki IF. Jej celem była dyskusja na temat różnych sposobów postrzegania procesów technicyzacji życia, które w opinii prelegentów nie wykluczają się wzajemnie, lecz uzupełniają. Twórcą maszyny jest człowiek, jego wyobraźnia musi być wspomagana poczuciem odpowiedzialności. Natomiast emancypacja maszyn, nieprzewidywalność kierunku rozwoju, loteria i przypadek dotyczy zarówno technoewolucji, jak i genowego wyposażenia człowieka, i wydaje się nieść rozpoznawane już zagrożenia, jak i nadzieję. Na styku człowiek/maszyna uwidaczniają się wyraźnie, interesujące aspekty człowieczeństwa: wolność, godność, zanurzenie w kulturę, natura ludzka, duchowość, racjonalność uzupełniona moralną intuicją, których nie można zastąpić sieciowym związkiem, ani supersprawnością obliczeniową. Zaproszenie przyjęło 9 gości z ośmiu ośrodków akademickich: Akademia Ignatianum w Krakowie, Politechnika Śląska w Gliwicach, Śląski Uniwersytet Medyczny, Krakowska Akademia im. Jana Frycza Modrzewskiego, Politechnika Wrocławska, Politechnika Rzeszowska. Razem z pracownikami Instytutu Filozofii UŚ w wydarzeniu wzięło udział 20 osób.
Etyka w Polsce: tradycja, inspiracje, perspektywy rozwoju
12 czerwca 2017 roku
Konferencja odbyła się na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Tematem spotkania była refleksja nad przedmiotem badań współczesnej etyki, ale także tradycją myśli etycznej, do której warto wracać szukając inspiracji dla rozwiązywania dylematów moralnych. Badacze zastanawiali się nad terminologią etyczną, historią myśli etycznej, etycznymi aspektami praw zwierząt, problematyką „godnościową” w etyce polskiej, oraz zagadnieniami dotyczącymi etyk zawodowych.