Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Inżynierii Biomedycznej
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Udział Instytutu Inżynierii Biomedycznej w 32. finale WOŚP

30.01.2024 - 09:26 aktualizacja 30.01.2024 - 09:26
Redakcja: M. Kasprzyk

W ostatnią niedzielę, podczas 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbywał się na terenie Stadionu Śląskiego w Chorzowie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie naukowe. Dr hab. Andrzej Swinarew, prof. UŚ wraz z zespołem doktorantów z grupy badawczej Twain, działającej przy Instytucie Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu Śląskiego, we współpracy z Akademickim Centrum Medycznym kierowanym przez Mgr Zbigniewa Żołnierczyka oraz oddziałem pulmonologicznym z Zabrza, kierowanym przez Prof Szymona Skoczyńskiego, przeprowadzili pionierskie badania u dzieci.

Metoda opracowana przez zespół badawczy skupiała się na diagnostyce schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych, ze szczególnym uwzględnieniem astmy. Frekwencja na wydarzeniu przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów, świadcząc o dużym zainteresowaniu społeczeństwa nowatorskimi metodami diagnozy medycznej.

Inicjatywa ta stanowi ważny krok w kierunku poprawy jakości życia młodych pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego. Współpraca między akademickimi instytucjami oraz centrami medycznymi, ukazana podczas tego wydarzenia, podkreśla znaczenie połączenia wiedzy naukowej z praktyką kliniczną, mając na celu opracowanie nowoczesnych i skutecznych metod leczenia.

img
return to top