Szanowni Państwo,
Dyrekcja Instytutu Inżynierii Materiałowej,
Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych,
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
zaprasza na seminarium naukowe
które odbędzie się
we wtorek, 25 lutego 2025 r. o godz. 1200
w auli P/0/05
(Kampus Chorzowski UŚ, 75 Pułku Piechoty 1a, 41-500 Chorzów)
Wykład nt.
„Wpływ hybrydowego procesu DRECE na ewolucję mikrostruktury
i właściwości mechaniczne stali konstrukcyjnych”
wygłosi
dr inż. Karolina Kowalczyk-Skoczylas
Streszczenie
Koncepcja wytwarzania materiałów ultradrobnoziarnistych w wyniku zastosowania metod dużego odkształcenia plastycznego jest nadal bardzo aktualna. W ostatnich latach podjęto próby łączenia ze sobą różnych metod SPD w celu zwiększenia ich wydajności. Niekonwencjonalne metody dużych odkształceń plastycznych oraz metody hybrydowe w porównaniu do klasycznych, w istotny sposób wpływają na możliwość kształtowania materiałów konstrukcyjnych o znacznie większych wymiarach. Możliwe jest więc uzyskanie lepszych właściwości wynikających ze zmian strukturalnych typowych dla procesów SPD zachodzących w dużej objętości odkształcanego materiału, co znacznie zwiększa jego możliwości aplikacyjne.
Metoda DRECE (ang. Dual Rolls Equal Channel Extrusion) powstała w oparciu o metodę DCAP oraz ECAP – CONFORM i przeznaczona jest do kształtowania materiału w postaci blach i taśm metalowych. Materiał wprowadzany jest do przestrzeni roboczej, a następnie przeciskany jest przez narzędzie kształtujące o zadanym kącie α. Wielokrotne odkształcenie plastyczne realizowane w ten sposób wpływa znacząco na reorganizację mikrostruktury oraz powoduje istotny wzrost właściwości wytrzymałościowych, w stosunku do materiału wyjściowego.
Prowadzona w pracy identyfikacja zmian związanych z ewolucją struktury będącej efektem wpływu zmiennej drogi odkształcenia przy użyciu metody DRECE oraz określenie wzajemnych związków pomiędzy parametrami odkształcenia, składowymi struktury i właściwościami mechanicznymi stali konstrukcyjnych stanowi syntetyczną analizę zagadnienia w obszarze nowych, hybrydowych metod SPD. Analiza ta pozwala na prowadzenie dalszych, zaawansowanych badań w zakresie modyfikacji urządzenia DRECE, opracowania strategii procesu technologicznego o charakterze aplikacyjnym oraz możliwości odkształcania nowych gatunków stali konstrukcyjnych, wykorzystywanych między innymi w przemyśle motoryzacyjnym.