Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk o Ziemi
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Holistyczne badania turystyki w Himalajach

04.11.2022 - 08:01 aktualizacja 04.11.2022 - 08:06
Redakcja: lukaszmalarzewski

Właśnie ukazała się druga część bardzo wnikliwego badania poświęconego himalajskich obszarom chronionym. Grupa krajowych i międzynarodowych badaczy pod kierownictwem dr. Michała Apollo z naszego Instytutu, skupiła się na analizie obszarów chronionych w najwyższych górach świata. Kompleksowe prace badawcze składały się z dwóch etapów – przedstawionych jako odrębne prace.

W pierwszym etapie obszar całego regionu Himalajów poddano analizie fizycznogeograficznej, której celem było wykazanie potencjału przyrodniczego dla rozwoju turystyki wysokogórskiej w tym regionie. Drugi etap koncentrował się na identyfikacji i analizie problemów towarzyszących (wynikających) z rozwoju turystyki wysokogórskiej w regionie Himalajów, w odniesieniu zarówno do kwestii środowiskowych, jak i społeczno-ekonomicznych.

Według najlepszej wiedzy autorów jest to jedna z pierwszych prób holistycznego podsumowania makro-trendów w tym regionie, który jest globalnym barometrem turystyki górskiej.

Apollo, M., Andreychouk, V., Rawat, K., Mostowska, J., Jones, T.E., Rettinger, R., Maciuk, K., (2022). Himalayan nature-based tourism. Challenges for tourism and protected areas. International Journal of Conservation Science, 13(1), 249-266.  https://ijcs.ro/public/IJCS-22-19_Apollo.pdf

Pierwszą część badań można znaleźć pod linkiem: https://ijcs.ro/public/IJCS-21-111_Apollo.pdf

Rozwój obszarów chronionych w Himalajach, w czasie i przestrzeni
Rozwój obszarów chronionych w Himalajach, w czasie i przestrzeni
Masyw Dhaulagiri widziany z Poon Hill, w dole przełom rzeki Kali Gandaki, fot. M.Apollo
Masyw Dhaulagiri widziany z Poon Hill, w dole przełom rzeki Kali Gandaki, fot. M.Apollo
return to top