Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Pedagogiki
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Publiczne obrony dyplomów licencjackich studentek kierunku Arteterapia

12.06.2024 - 21:33 aktualizacja 12.06.2024 - 21:33
Redakcja: tomaszhuk

Serdecznie zapraszam na publiczne obrony dyplomów licencjackich studentek kierunku Arteterapia, które odbędą się w dniu 18 czerwca 2024. Miejscem obron będzie Galeria Miasta Ogrodów
w Instytucji Kultury im. K. Bochenek w Katowicach. Prezentacjom dyplomowym będzie towarzyszyła wystawa pt. „Rajzefiber. W drodze do spotkania”. 

Obrony odbędą się w godz. 11.00- 14.45.
Wernisaż odbędzie się o godz. 16. 15.
Wystawa prezentująca prace dyplomowe będzie czynna do 1 września 2024
 

(…) Każdy, prezentowany na wystawie dyplomowej projekt ma swoją lokalizację w orbicie myślenia o poruszeniu osoby/osób, z którymi arteterapeuta udał się w wędrówkę.

Ta wędrówka zmierza faktycznie w tę samą stronę, choć zaczyna się z miejsc nierzadko opozycyjnych.

Jak się można spodziewać – samo wędrowanie okazuje się największą przygodą terapeuty, gdyż po drodze doświadcza on światów tych, którzy w działaniu sztuką o różnych miejscach swojego życia opowiadają. Opowiadają, a deskrypcji dokonują posługując się obrazem, instalacją, ucieleśnieniem czy używając materii muzycznej. To światy nierzadko bólu, cierpienia, zmagania się z losem, innymi ludźmi i ich małostkowością, własnymi obawami i ograniczeniami. Ale ta wspólna arteterapeutyczna peregrynacja przynosi szansę na zrozumienie siebie i wolę zmiany, a obie te komponenty wymagane są, by mieć nadzieję na osiągnięcie homeostazy.

I pomimo obaw przed uczynieniem pierwszego kroku, zrozumiałym zdenerwowaniem przed podróżą, i uczestnicy sesji, i terapeuci są po prostu „(…) jedni dla drugich pielgrzymami, którzy różnymi drogami zdążają w trudzie na to samo spotkanie” (Antoine de Saint-Exupery).

                                                                                                                                                                                                                                          prof. Katarzyna Krasoń

Tekst wprowadzający do wystawy

img
return to top