Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Socjologii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

IX Ogólnopolski Tydzień Pracy Socjalnej – relacja

04.04.2023 - 10:42 aktualizacja 04.04.2023 - 10:44
Redakcja: natalianiedzwiedz

W tym roku IX Ogólnopolski Tydzień Pracy Socjalnej odbywał się w dniach 20-25 marca pod hasłem „Walka z mitami i stygmą w polskiej pracy socjalnej”. Jak co roku mogliśmy liczyć na wyjątkowych prelegentów, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Pierwszy dzień rozpoczął się od  spotkania z Panią Katarzyną Bieńkowską, nauczycielką w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla nieletnich w Zawierciu. Przedstawiony został autorski projekt dedykowany nastoletnim dziewczynom, które uczą się w Zakładzie Poprawczym. W ramach projektu powstał kalendarz na 2023 rok z fotografiami wychowanek, które wcieliły się w bohaterki filmowe współczesnego kina. Wykonane sesje fotograficzne służyły “odczarowaniu” obrazu “złej dziewczyny z poprawczaka”, ukazaniu innego wymiaru pracy w placówce oraz indywidualnego podejścia do młodego człowieka w trudnym okresie.

We wtorek 21-go marca odbył się panel dyskusyjny na temat migracji
i uchodźstwa. W panelu wzięła udział prof. dr hab. Kazimiera Wódz, dr Rafał Cekiera (Instytut Socjologii), dr Agnieszka Zogata-Kusz (Palacký University Olomouc), mgr Jacek Marciniak (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach), mgr Barbara Słania (Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera) oraz Krzysztof Krukowka, reprezentujący Koło Naukowe Pracy Socjalnej. Spotkanie moderowała mgr Monika Szpoczek (Wydział Nauk Społecznych UŚ). Omawiano możliwe rozwiązania w kontekście otwartości gospodarki na obywateli i obywatelki innych państw. Kolejnym tematem rozważań było nastawienie obywatelek i obywateli państw UE do przyjmowania uchodźczyń i uchodźców.

W środę 22 marca odbyło się spotkanie zainicjowane przez grupę studentek i studentów drugiego i trzeciego roku pracy socjalnej, którzy zaprosili dzieci uczęszczające do świetlicy środowiskowej przy Domu Aniołów Stróżów w Katowicach i w Chorzowie na warsztaty pod hasłem „Każdy jest kimś”.

W dniu 23 marca gościliśmy Damiana Hamerlę, Prezesa Zarządu Fundacji Rozwoju Świętochłowic. Spotkanie poświęcone było ekonomii społecznej i traktowało o tym czym jest, jak ją rozumieć oraz kto może z niej korzystać. Kolejne czwartkowe spotkanie poświęcone było osobom z niepełną sprawnością. Gościliśmy Pana Zbigniewa Kochela i Roberta Ramzę ze Stowarzyszenia Tu i Teraz w Gliwicach. W ramach spotkania zaprezentowany został zakres praktycznej pomocy socjalnej, na jaką mogą liczyć osoby z niepełnosprawnościami (OzN) i ich rodziny, a także główne obszary aktywności organizacji pozarządowych działających na rzecz OzN. Ostatnią aktywnością tego dnia było spotkanie online poprowadzone przez dra hab. Tomasza Masłyka, prof. AGH a poświęcone refleksji nad jakością więzi, jakie budują ludzie poprzez normy i wartości łączące ich w różne układy działań społecznych – małe wspólnoty i obywatelskie sieci.

W piątek gościliśmy Wojciecha Dzienniaka, artystę rzeźbiarza, który zaprezentował autorski projekt  twórczej pracy z więźniami. Prowadzący przedstawił cele i założenia projektu oraz techniki pracy artystycznej. Omówił także trudności i zagrożenia pojawiające się podczas realizacji warsztatów.  W południe odbyły się warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzone przez Śląskie Centrum Rozwoju Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu Cezar.  Michał Szeliga – absolwent kierunku praca socjalna UŚ, Ewelina Pawlikowska – studentka I roku kierunku praca socjalna oraz zaproszona młodzież reprezentująca „Gryfny Patrol”, w bardzo profesjonalny sposób przypomnieli zgromadzonym podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

W sobotę za pośrednictwem platformy MS TEAMS odbyło się spotkanie pt. Pozyskiwanie środków na realizację projektu socjalnego, które poprowadził Michał Szeliga z Śląskiego Centrum Rozwoju Organizacji Pozarządowych
i Wolontariatu Cezar.

Wszystkie spotkania dedykowane były studentkom i studentom pracy socjalnej oraz osobom zainteresowanym problematyką pomocy. Dodatkowo w tym roku gościliśmy licealistów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Młodzież uczęszczająca do klas o profilu pedagog społeczny uczestniczyła w aktywnościach w poniedziałek, czwartek i piątek.

Wszystkim osobom uczestniczącym w wydarzeniu serdecznie dziękujemy i już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczny X Ogólnopolski Tydzień Pracy Socjalnej.

return to top