Instytut Socjologii

Publikacja artykułu w prestiżowym czasopiśmie Energy Research & Social Science

05.09.2023 - 12:38 aktualizacja 05.09.2023 - 13:17
Redakcja: natalianiedzwiedz

W najnowszym numerze prestiżowego czasopisma Energy Research & Social Science (czasopismo indeksowane m.in. w bazach Scopus, WoS, 140 pkt w wykazie MEiN) ukazał się artykuł, którego współautorami są pracownicy Instytutu Socjologii: dr Łukasz Trembaczowski, dr Agata Zygmunt-Ziemianek, dr Witold Mandrysz oraz dr hab. Rafał Muster, prof. UŚ.
W czasopiśmie tym publikowane są prace badawcze dotyczące relacji pomiędzy technologiami energetycznymi a społeczeństwem.

Artykuł pt.: Of hopeful narratives and historical injustices – An analysis of just transition narratives in European coal regions jest jednym z efektów dwuletniej współpracy w zespole międzynarodowym (projekt Horizon – współpraca z Instytutem WiseEuropa), w którym uczestniczyli badcze z takich ośrodków jak: Wuppertal Institute for Climate, Environment and Energy, Niemcy; E3 Modelling, Athens, Grecja; Tallinn University, Estonia; Eesti Keskkonnauuringute Keskus, Tallinn, Estonia; Cambridge University, Wielka Brytania.

Celem artykułu jest wyjaśnienie różnych znaczeń, które regionalni interesariusze przypisują pojęciu „sprawiedliwej transformacji”. W tym celu zastosowano analizę narracji politycznej, aby zbadać i porównać dyskurs polityczny w czterech europejskich regionach górniczych intensywnie wykorzystujących węgiel: Ida-Virumaa (Estonia, łupki bitumiczne), reński region górniczy (Niemcy, węgiel brunatny), Macedonia Zachodnia (Grecja, węgiel brunatny) i Górny Śląsk (węgiel kamienny). W artykule podjęto próby odpowiedzi na pytania badawcze: Jakie narracje charakteryzują dyskurs polityczny wokół sprawiedliwej transformacji? Jakie (nie)sprawiedliwości są przywoływane? Jakie wzorce, podobieństwa lub różnice są rozpoznawalne między tymi czterema regionami?

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do lektury: