Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Sztuk Muzycznych

I nagroda w Konkursie Muzyki elektroakustycznej dla KRZYSZTOFA GAWLASA

05.10.2021 - 09:01 aktualizacja 05.10.2021 - 09:03
Redakcja: Krzysztof Kasprzyński

GRATULACJE!

Z okazji obchodów 500-lecia dzwonu Zygmunt, Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej (PSeME) zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski.

Konkurs dedykowany był Włodzimierzowi Kotońskiemu, autorowi pierwszej polskiej kompozycji elektroakustycznej „Etiuda na jedno uderzenie w talerz” zrealizowanej w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia SEPR w Warszawie w 1959 roku. Tematem wiodącym konkursu był dźwięk Dzwonu Zygmunt zamówionego i ufundowanego przez Króla Zygmunta Starego na początku XVI wieku. Dzwon wykonany przez Hansa Behama, ludwisarza z Norymbergi został zawieszony na Wieży Zygmuntowskiej na Wawelu 9 lipca 1521 roku, a 4 dni później, 14 lipca 1521 roku zabrzmiał po raz pierwszy.

Materiał kompozycji konkursowej ograniczono do dźwięku dzwonu w jego historycznym i spektralnym wymiarze (preferowany dźwięk Dzwonu Zygmunt dostępny w Internecie) z jego dowolnymi przetworzeniami, odniesieniami i wielokanałową przestrzenną projekcją dźwięku.

Jury w składzie: Marek Chołoniewski, Dariusz Mazurowski, Edward Sielicki i Lidia Zielińska podczas obrad w dniu 21.06.2021 wyłoniło 10 finalistów, a spośród nich 6 laureatów.

I nagrodę otrzymał Krzysztof Gawlas za utwór pt. „Ciprianus Magnus”. Koncert laureatów odbył się na Wzgórzu Wawelskim od strony ul. Podzamcze 13.07.2021 o godz. 21.00, jako część obchodów 500-lecia Dzwonu Zygmunt.

Utwór do odsłuchania:
https://soundcloud.com/krzysztof-gawlas/krzysztof-gawlas-ciprianus-magnus-binaural

return to top