Instytut Sztuk Muzycznych

„Kilar” w serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

26.09.2022 - 13:50 aktualizacja 26.09.2022 - 13:50
Redakcja: Krzysztof Kasprzyński

Wojciech Kilar uruchamiał w innych poczucie, że mają do czynienia z kimś lub czymś znajomym – tak na pierwszych stronach książki pisze Magda Miśka-Jackowska. Tak było z Kilarem człowiekiem, i tak samo jest z Kilarem kompozytorem. Jego Orawa znalazła miłośników w filharmonii, Angelusem ludzie się modlą, Krzesany jest niezmiennie synonimem zachwytu nad potęgą gór. Polonez z Pana Tadeusza wyszedł dumnie poza kino, a Pieśń o małym rycerzu stała się balladą-hymnem kadry siatkarzy. Żadnemu innemu polskiemu twórcy nie udało się dotrzeć do tak szerokiego grona odbiorców, a zainteresowanie jego muzyką nie dotyczy wyłącznie Polski – Draculą zrealizował przecież swój american dream.

Autorką książki jest Magda Miśka-Jackowska, dziennikarka i prezenterka, autorka podcastów i wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Od ponad pięciu lat związana z Instytutem Sztuk Muzycznych w Cieszynie.

„Kilar” miał już swoją promocję na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W październiku zaplanowano spotkanie na krakowskich Targach Książki. Książka dostępna jest w cieszyńskich księgarniach.

„Małe Monografie” to barwna seria o znanych i lubianych kompozytorach polskich i zagranicznych różnych epok. Lektura obowiązkowa dla melomanów, miłośników kultury, uczniów i studentów. Książki wyróżnia oprawa i rozmiar, dzięki czemu czytają się dosłownie na jednym oddechu, łatwo zabrać je też w podróż.