Instytut Sztuk Muzycznych

Festiwal Muzyki im. Józefa Świdra – Ogólnopolskie Warsztaty Mistrzowskie

05.12.2022 - 13:14 aktualizacja 05.12.2022 - 13:14
Redakcja: Andrzej Szczurek
W ramach VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra najserdeczniej zapraszamy na Ogólnopolskie Warsztaty Mistrzowskie na temat:
Kompozytor-Dyrygent-Relacje
piątek, 9.12.2022., Sala kameralna UŚ, godz. 9:30
Podczas warsztatów odbędą się spotkania z kompozytorami młodego pokolenia specjalizującymi się w tworzeniu muzyki chóralnej, znanymi już na światowych scenach: mgr Marek Raczyński, mgr Anna Rocławska – Musiałczyk, dr Szymon Godziemba – Trytek, dr Karol Pyka.
O swoich doświadczeniach w relacjach między dyrygentem a kompozytorem przekazywać swoje spostrzeżenia będą wspaniałe Maestry polskiej chóralistyki: prof. dr hab. Anna Szostak – Myrczek oraz prof. dr hab. Agnieszka Franków -Żelazny
☑️Dla pracowników oraz studentów Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji udział w warsztatach jest nieodpłatny.
Opłata akredytacyjna dla uczestników spoza WSNE: 50 zł.
PROGRAM WARSZTATÓW
PIĄTEK, 9 grudnia 2022, Sala kameralna Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie
☑️godz. 9:30 – 10:30 dr Karol Pyka (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Aspekt dyrygenckich problemów wykonawczych w wybranych kompozycjach autorskich
☑️godz. 10:30-11:30 mgr Marek Raczyński (Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu)
Oblicza muzyki chóralnej w XXI w. – refleksje w oparciu o przykłady z twórczości własnej
☑️godz. 12:00-13:00 dr Szymon Godziemba – Trytek (Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy)
Twórczość chóralna i wokalno – instrumentalna Szymona Godziemba-Trytka – refleksje na temat własnej twórczości w kontekście współpracy z dyrygentem oraz problematyki wykonawczej
☑️godz. 14:00-15:00 mgr Anna Rocławska – Musiałczyk (Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku, Zespół Art’N’Voices)
Kompozytor a wykonawca, wykonawca a kompozytor. Jak skutecznie rozwijać artystyczną współpracę?
☑️godz. 15:00-16:00 prof. dr hab. Anna Szostak – Myrczek (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia)
Twórca-wykonawca. Skrzydła i brzemię
☑️godz. 16:00-17:00 prof. dr hab. Agnieszka Franków -Żelazny (Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Filharmonia Sudecka im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu)
Relacja dyrygent – kompozytor w kontekście prawykonania