Instytut Sztuk Muzycznych

Świąteczne prawykonanie

20.12.2023 - 14:26 aktualizacja 20.12.2023 - 14:26
Redakcja: Andrzej Szczurek

W ramach współpracy Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Biblioteką regionalną w Karwinie (Regionální knihovna Karviná), w dniu 18.12.2023 odbył się uroczysty koncert świąteczny, w którym wzięli udział: Akademicka Orkiestra Smyczkowa pod dyrekcją dr hab. prof. UŚ Małgorzaty Kaniowskiej oraz dr hab. prof. UŚ Sabina Olbrich-Szafraniec, prof. dr hab. Hubert Miśka, którym przy fortepianie towarzyszyła studentka Martyna Uchman. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowano wybrane kolędy polskie w opracowaniu Stanisława Niewiadomskiego oraz kompozycje bożonarodzeniowe i pastorałki z różnych krajów Europy. Szczególnym wydarzeniem wieczoru było pierwsze światowe wykonanie kolędy „An der Krippe” autorstwa dr hab. Karola Pyki, napisanej do słów niemieckiego poety Angelusa Silesiusa. Kompozycję prawykonali: Sabina Olbrich-Szafraniec – sopran, Martyna Uchman – fortepian oraz Akademicka Orkiestra Smyczkowa pod dyrekcją Małgorzaty Kaniowskiej. Inicjatorką i koordynatorką projektu ze strony Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest dr hab. prof. UŚ Aleksandra Zeman.

Foto. Bogusław Dziadzia