Instytut Sztuk Muzycznych

,,TRES GENTES” w wykonaniu Chóru Kameralnego ,,A piacere”

26.01.2024 - 11:25 aktualizacja 26.01.2024 - 11:29
Redakcja: Andrzej Szczurek

W grudniu 2023 roku została wydana przez wytwórnię Requiem Records płyta CD p.t.,,TRES GENTES” w wykonaniu Chóru Kameralnego ,,A piacere” Instytutu Sztuk Muzycznych UŚ pod dyrekcją Danuty Zoń-Ciuk. Znaczna część utworów wokalnych i wokalno-instrumentalnych została przez kompozytorów napisana z myślą o pierwszym wykonaniu i nagraniu na tymże krążku. Sa to: Missa Brevis in D, Tryptyk świąteczny Karola Pyki czy Muzyka Folklorystyczna VII na kameralny chór solistów i taśmę Ryszarda Gabrysia z innowacyjnym zastosowaniem archiwalnych nagrań koniakowskiego artysty Józefa Brody. Niekonwencjonalny charakter nagranego materiału polega na zestawieniu kompozycji współczesnych artystów trzech pokoleń związanych z Górnym Śląskiem i Śląskiem Cieszyńskim: Ryszarda Gabrysia, Jacka Glenca i Karola Pyki, różniących się nie tylko wiekiem, ale i zastosowaniem odmiennego języka dźwiękowego, form, technik kompozytorskich oraz tematyki prezentowanych dzieł. Elementem integrującym są tu mistrzowskie improwizacje organowe Tomasza Orlowa.

Total time: 59,31

Wydawca: OPUS SERIES SUBLABEL REQUIEM RECORDS 97/2023, Krakowskie przedmieście 64, 00-322 Warszawa

Wykonawcy: Chór Kameralny ,,A piacere” Instytutu Sztuk Muzycznych w Cieszynie UŚ w Katowicach, dyrygent -Danuta Zoń-Ciuk, organy- Tomasz Orlow, fortepian-Karol Pyka, soliści- Adrianna Gierula, Sabina Olbrich-Szafraniec, Hubert Miśka, Michał Czok, Remigiusz Nowak, Agnieszka Sikora, Aleksandra Sikora-Beneś, Józef Broda-nagranie archiwalne PR Katowice pod redakcją Stanisława Jareckiego.

Kolejność nagrań:

1. Improwizowane Contenplatio na temat Muzyki Folklorystycznej VII –Tomasz Orlow
  2. Muzyka Folklorystyczna VII na kameralny chór solistów i taśmę – Ryszard Gabryś
  3. Inskrypcja Gdańska I-Ryszard Gabryś, słowa z Psalmu 29, wersu11. tł. Czesław Miłosz
  4. Improwizowane Scherzo na temat Obejrzyjcie wy dziewuchy-Tomasz Orlow

Pieśni Ludowe z Górnego Śląska – opr. Jacek Glenc

5. Od buczku do buczku

6.Obejrzyjcie wy dziewuchy

7. Doliny, doliny

8. Ziemia Węgla – Jacek Glenc, słowa Janina Podlodowska

9. Improwizowana fuga na temat Kyrie z Missa Brevis in D-Tomasz Orlow

Missa Brevis in D-Karol Pyka