Instytut Sztuk Muzycznych

Koncerty umuzykalniające i warsztaty tematyczne

25.06.2024 - 11:22 aktualizacja 09.09.2024 - 11:25
Redakcja: Andrzej Szczurek

KONCERTY UMUZYKALNIAJĄCE I WARSZTATY TEMATYCZNE
na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie

Dnia 10 czerwca 2024 roku w Sali Kameralnej Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji, odbyły się dwa koncerty umuzykalniające pt. „Dobrze jest żyć…” na podstawie książki Bogusława Zemana „Przygody słonika Bombika” dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Korczaka w Cieszynie oraz ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza z Polskim Językiem Nauczania w Jabłonkowie, w Republice Czeskiej.

Wykonawcami koncertów byli studenci kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej pierwszego i drugiego roku studiów licencjackich, trzy studentki pierwszego roku studiów magisterskich: Weronika Pagieła, Gabriela Patoła, Magdalena Strzysz, realizujące Warsztaty w ramach specjalności Zespołowa praktyka wykonawcza. W koncertach wzięli udział także wybrani uczniowie I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, uczestniczący w ramach współpracy z Instytutem Sztuk Muzycznych, w semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024 w cotygodniowych warsztatach muzycznych, które odbywały się w murach wspomnianego liceum.

Opiekę merytoryczną nad całym przedsięwzięciem sprawowała dr hab. Aleksandra Zeman, prof. UŚ.

10 czerwca 2024 roku w Budynku Głównym Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie zorganizowano także blok warsztatów dla dzieci ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza z Polskim Językiem Nauczania w Jabłonkowie w Republice Czeskiej.

Uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach pt. „Roztańczeni…” – uczelnianej grze terenowej, poprowadzonej przez studentów pierwszego i drugiego roku studiów na kierunku Animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną, pod kierunkiem dr hab. Jolanty Skutnik, prof. UŚ – Z-cy Dyrektora Pionu kierunków etnologii i nauk o kulturze.

W drugim bloku warsztatów dzieci wzięły udział w pokazie pracowni Instytutu Sztuk plastycznych. Uczniowie poznali pracownię rzeźby, szkła artystycznego, pracownię ceramiki i grafiki warsztatowej, a także pod kierunkiem Artystów – Pedagogów samodzielnie mogły wykonać „małe dzieła sztuki”. Spotkanie w Instytucie Sztuk Plastycznych przygotowała dr hab. Hanna Grzonka-Karwacka, prof. UŚ – Dyrektor kierunków studiów: Grafika, Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz mgr Marina Podolska.

Koncerty umuzykalniające i zajęcia warsztatowe były promocją Instytutu Sztuk Muzycznych, Instytutu Sztuk Plastycznych oraz Pionu kierunków etnologii i nauk o kulturze Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Dziękuję za owocną współpracę Dyrekcji I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie na czele z Dyrektor mgr Jolantą Dawidowicz-Macurą.

Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania im. H. Sienkiewicza z Jabłonkowa w Republice Czeskiej na czele z mgr Urszulą Czudek.

Dziękuję za ogromną pomoc i życzliwość w organizacji całego przedsięwzięcia:

dr hab. Katarzynie Marcol, prof. UŚ – Dziekan Wydziału Sztuki Nauk o Edukacji.

Dziękuję za pomoc organizacyjną dr Małgorzacie Mendel, prof. UŚ – Dyrektor kierunków studiów: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk muzycznych, Muzyka w multimediach.

Dziękuję za organizację warsztatów tematycznych dr hab. Jolancie Skutnik, prof. UŚ – Z-cy Dyrektora Pionu kierunków etnologii i nauk o kulturze oraz dr hab. Hannie Grzonce-Karwackiej, prof. UŚ – Dyrektor kierunków studiów: Grafika, Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, a takze mgr Marinie Podolskiej.

Dziękuję Studentom, Uczniom, Nauczycielom i wszystkim osobom, które były zaangażowane w organizację powyższych wydarzeń.

dr hab. Aleksandra Zeman, prof. UŚ