Instytut Sztuk Muzycznych

Chór Kameralny ,,A piacere” na XV ,,Gaude Cantem”

28.10.2019 - 18:51 aktualizacja 28.10.2019 - 19:00
Redakcja: Piotr Cirbus

Chór Kameralny ,,A piacere” na XV Międzynarodowym Festiwalu Chórów ,,Gaude Cantem”.

W dniach 17-18 października 2019 roku Chór Kameralny Instytutu Sztuk Muzycznych w Cieszynie ,,A piacere” wraz z opiekunem koła artystycznego i dyrygentem dr Danutą Zoń-Ciuk brał udział w warsztatach chóralnych w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Chórów ,,Gaude Cantem” im. Kazimierza Fobera w Bielsku Białej, zorganizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr oddział Bielsko Biała.

Zajęcia prowadzone były przez znakomitych dyrygentów i wykładowców znanych zarówno w kraju jak i za granicą: prof. dr hab. Elżbietę Wtorkowską z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz prof. dr hab. Marka Gandeckiego z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Warsztaty  miały  na celu opracowanie  pod względem emisyjnym, brzmieniowym jak i wykonawczym wcześniej przygotowanych  utworów:

Missa Brevis D-dur, KV 194 – W.A. Mozarta, Te Deum C-dur, KV 141 – W.A. Mozarta, Śpiewaj radośnie – M. Gałęskiego, Canticorum Jubilo – G.F. Haendla, Śpiewaj radośnie – N. Blachy.

Warsztaty zakończyły się, inaugurującym Festiwal, uroczystym koncertem z orkiestrą.

Podczas warsztatów zrealizowano następujące tematy:

• Zagadnienie techniki artykulacji non legato w pracy nad  biegłością. Praca śpiewaka w realizacji Missa brevis D-dur, KV 194 – W.A. Mozarta,
  • Zależność jednolitości brzmieniowej chóru a techniki wyprowadzenia i osadzenia dźwięku. Praca trzech zespołów przygotowujących wspólne wykonanie dzieła artystycznego.

Koncert inauguracyjny XV Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Gaude Cantem.

Foto: Małgorzata i Piotr Łyko