• Polish

Filmy o polskiej kulturze

03.08.2023 - 15:16 aktualizacja 07.08.2023 - 09:28
Redakcja: agatasoldrowska

O polskich zwyczajach w codziennym życiu - seria filmów o polskiej kulturze

Rozpoczęcie pracy nie tylko u nowego pracodawcy, ale równocześnie także w obcym kraju jest pełne niespodzianek. Mimo zasłyszanych opinii o danym kraju i jego mieszkańcach wiele sytuacji może nas zaskoczyć. Polska kultura i tradycje mogą zdziwić osobę przyjeżdżającą z zagranicy, mimo, że prawdopodobnie słyszała już o co nieco o polskiej kulturze czy jedzeniu typowym dla naszego kraju. I o ile takie doświadczenia w nowej rzeczywistości są ciekawe, to czasem wiążą się też z pewną dezorientacją lub niepotrzebnym zmieszaniem nowoprzybyłego cudzoziemca.

„Co może zaskoczyć osobę, która przyjechała z innego kraju w polskiej kulturze i zwyczajach?” To pytanie, które zadaliśmy sobie tworząc nagrania dla osób rozważających aplikowanie na stanowiska akademickie na Uniwersytecie Śląskim i zastanawiających się jak wyglądałoby ich życie w Polsce. Dzięki projektowi Come2US finansowanemu przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, we współpracy ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej oraz Centrum Komunikacji Medialnej UŚ stworzyliśmy 5 filmów: jeden o uniwersytecie, oraz 4 pokazujące polskie zwyczaje i tradycje dotyczące różnych dziedzin życia codziennego. Mamy nadzieję, że w lekki i przyjemny sposób przedstawią one możliwe nieporozumienia, wytłumaczą je i pomogą im zapobiec, a tym samym złagodzić szok kulturowy nowoprzybyłych cudzoziemców.

Do realizacji filmów zaprosiliśmy obecnych pracowników Uniwersytetu Śląskiego z zagranicy, dzięki czemu materiał filmowy jest bardziej prawdziwy, a naszym pracownikom dał okazję do wsparcia działań pomocnych przyjezdnym obcokrajowcom, a przede wszystkim – do nowych doświadczeń i dobrej zabawy.

Czy studenci w Polsce mogą nie pojawić się na zajęciach? Co to są „sucharki”? Czy w Polsce w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia także je się indyka? Co to jest szpajza? – wszystkich, którzy są ciekawi odpowiedzi na te pytania zapraszamy do obejrzenia playlisty z filmami o polskiej kulturze.