Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • English
  • Polish
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Katowice kiedyś i dziś – październikowa wycieczka integracyjna

30.10.2023 - 13:49 aktualizacja 21.12.2023 - 09:26
Redakcja: agatasoldrowska

Nowy rok akademicki to nowy początek nie tylko dla studentów, ale także dla pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Szczególnie dla tych spośród naszych pracowników, którzy pochodzą z zagranicy i niedawno rozpoczęli pracę nowości jest bardzo dużo.  Dlatego, żeby poczuli się bardziej u siebie w drugi weekend października wybraliśmy się wspólnie na długi spacer po Katowicach.

Najpierw pan Piotr Fuglewicz – przewodnik po Śląsku i autor książek oprowadził nas po Katowicach opowiadając o historii poszczególnych miejsc i budynków (także tych już nieistniejących) oraz o historii samego Śląska. Dowiedzieliśmy się między innymi jakie sekrety skrywa gmach Sejmu Śląskiego, oraz jaka była historia pomnika marszałka Piłsudskiego czy dawnego budynku Muzeum Śląskiego.

I tak doszliśmy aż do Muzeum Śląskiego, gdzie kontynuowaliśmy zwiedzanie. Pani przewodnik pokazała nam galerię sztuki nieprofesjonalnej, zabytki sztuki sakralnej a następnie oprowadziła naszą grupę po wystawie o historii Górnego Śląska.

Można powiedzieć, że zwiedziliśmy Śląsk wzdłuż i wszerz: zaczęliśmy od szczytu Katedry Chrystusa Króla, a skończyliśmy w podziemnych salach Muzeum Śląskiego. Odbyliśmy także podróż w czasie – od teraźniejszości, w przeszłość i z powrotem. Nasz wspólny spacer był okazją do zobaczenia serca regionu, ale także zapoznania się ze sobą nawzajem.

Październikowe spotkanie było pierwszym spotkaniem integracyjnym zorganizowanym w ramach projektu „Welcome2US – rozwój potencjału Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie obsługi kadry zagranicznej” finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Welcome to Poland 2022.

Dziękujemy Muzeum Śląskiemu oraz Silesia Trip za pomoc w organizacji wycieczki.

Group of excursion participants in front of the entrance to the main exhibition about Silesia in Muzeum Śląskie. Grupa uczestnikó wycieczki przed wejściem na główną wystawę o historii Śląska w Muzeum Śląskim

Żródło: archiwum Welcome2US

A group of people standing in front of the cathedral. Grupa ludzi stojąca przed katedrą.

fot. archiwum projektu „Welcome2US”

Spotkanie pod Katedrą Chrystusa Króla.

Seven people posing for a photo in front of the entrance to the cathedral. Siedem osób pozujących do zdjęcia przed wejściem do katedry.

fot. archiwum projektu „Welcome2US”

Po zapoznaniu się z pozostałymi uczestnikami jesteśmy gotowi rozpocząć zwiedzanie.

People looking at the city from the roof with the guide pointing to the buildings. Grupa ludzi podziwiająca panoramę miasta z góry, z przewodnikiem wskazującym zabudowania.

fot. archiwum projektu „Welcome2US”

Nasz przewodnik pokazuje nam panoramę Katowic, opisując poszczególne miejsca.

A group of people standing on the roof under the cloudy sky, a dome in the background. Grupa ludzi stojąca na dachu, chmury na błękitnym niebie, w tle kopuła budynku.

fot. archiwum projektu „Welcome2US”

Nad nami piękne niebo, pod nami – panorama miasta. Doceniamy piękne widoki.

People standing on the roof looking at the city. Grupa ludzi stojąca na dachu i patrząca na panoramę Katowic.

fot. archiwum projektu „Welcome2US”

Patrzymy na Katowice – tę nową i tę historyczną część.

A group of people listening to the guide and looking at the monument of a general on the horse. Grupa osób słuchająca przewodnika przed pomnikiem generała na koniu.

fot. archiwum projektu „Welcome2US”

Poznajemy historię pomnika gen. Piłsudskiego.

Group of people in front of the monument of Wojciech Korfanty. Grupa ludzi stojąca z przewodnikiem przed pomnikiem Wojciecha Korfantego

fot. archiwum projektu „Welcome2US”

Plac Sejmu Śląskiego. Słuchamy opowieści o Wojciechu Korfantym.

Excursion participants on a guided tour in front of exhibits in the Muzeum Śląskie.Uczestnicy wycieczki zwiedzający z przewodniczką Muzeum Śląskie stojący przed gablotą z eksponatami

fot. archiwum projektu „Welcome2US”

Zwiedzanie Muzeum Śląskiego.

Group of excursion participants sitting on the benches in Muzeum Śląskie. Uczestnicy wycieczki siedzący w jednej z sal Muzeum Śląskiego.

fot. archiwum projektu „Welcome2US”

Słuchamy przewodniczki przed wejściem na wystawę o historii Śląska.

A group of people standing in front of the cathedral, in a circle, and listening to a guide. Grupa ludzi stojąca w okręgu przed katedrą i słuchająca przewodnika.fot. archiwum projektu „Welcome2US”

Poznajemy się przed rozpoczęciem wycieczki.

Excursion participants posing for a photo in the Karol Szymanowski Academy of Music. Uczestnicy wycieczki pozujący do zdjęcia w budynku Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiegofot. archiwum projektu „Welcome2US”

Podziwiamy nowoczesny i zarazem tradycyjny budynek Akademii Muzycznej

Excursion participants posing for a photo in the corridor of Muzeum Śląskie. Uczestnicy wycieczki pozujący do zdjęcia w Muzeum Śląskim na tle plakatów.fot. archiwum projektu „Welcome2US”

Po spacerze po Katowicach z zaciekawieniem czekamy na rozpoczęcie zwiedzania Muzeum Śląskiego.

Group of people listening to a man at the museum exhibition nest to the glass box. Grupa ludzi słuchająca wypowiedzi jednego z uczestników w sali muzealnej przy podświetlonej gablociefot. archiwum projektu „Welcome2US”

Jeden z uczestników naszej wycieczki – dr Adam Nadudvari dzieli się swoją wiedzą na temat węgla. Pani przewodnik na chwilę zamienia się rolami.

Group of excursion participants in front of the entrance to the main exhibition about Silesia in Muzeum Śląskie. Grupa uczestnikó wycieczki przed wejściem na główną wystawę o historii Śląska w Muzeum Śląskimfot. archiwum projektu „Welcome2US”

Przed wejściem na wystawę o historii Śląska – naszą krótką podróżą w czasie.

Group of people seeing an exhibition with paintings, listening to the museum guide. Grupa ludzi zwiedzająca wystawę obrazów z przewodniczką muzeum.

fot. archiwum projektu „Welcome2US”

Jedną z wystaw, którą pokazała nam pani przewodnik była wystawa sztuki nieprofesjonalnej. Dzieła tworzone w większości przez górników pokazują atmosferę Śląska tamtego czasu.

return to top