Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
transform4europe
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Konkurs dla studentów T4EU na rzecz zrównoważonego dziedzictwa

13.03.2025 - 15:12 aktualizacja 25.03.2025 - 15:24
Redakcja: AA

Sojusz Transform4Europe zaprasza studentki i studentów do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu pn. ‘Sustainable heritage student competitions”. Wydarzenie odbędzie się w Trieście w dniach 7-11 lipca br. i skupi się na obszarze ekspertyzy jednego z cenionych interesariuszy Transform4Europe, Muzeum Bora (Museo della Bora), które od dawna angażuje się w działania na rzecz świadomości ekologicznej, we współpracy z ICL (Innovators Community Lab – UNITS).

Wyzwaniem postawionym przed studentami, którzy zostaną wytypowani do udziału w konkursie w ramach zespołów roboczych, będzie zbadanie roli organizacji kulturalnych i kreatywnych w opracowywaniu nowych modeli rozpowszechniania, a także podnoszenie świadomości na temat zmian klimatu i ich wpływu na nasze materialne i namacalne dziedzictwo kulturowe i krajobrazowe w ramach społeczeństwa obywatelskiego.

Każda grupa będzie miała za zadanie opracować projekt kulturalny koncentrujący się na temacie „Dziedzictwo środowiskowe i pokolenia” oraz mający na celu zaangażowanie określonych odbiorców docelowych. Projekty powinny mieć znaczenie lokalne, ale być możliwe do powielenia w podobnych kontekstach, obejmować działania z zakresu nauki obywatelskiej, obejmować metodologie gromadzenia i zachowywania wspomnień międzypokoleniowych oraz realizować innowacyjne i zrównoważone środowiskowo strategie.

Inicjatywa zostanie zorganizowana w formacie BIP (Blended Intensive Programme) Erasmus +. Uczestnicy otrzymają stypendium na wyjazd w ramach krótkoterminowej mobilności Erasmus+ (ilość dni tj. 7 x 79 EUR), na podstawie wymaganych kompletnych dokumentów podpisanych przez uczestników oraz dziekanów wydziałów  m.in. umowy finansowej oraz wniosku WS i umowy o zwrot kosztów. W ramach tych środków każdy z uczestników zrealizuje pobyt w hotelu/hostelu w Trieście oraz wyżywienie.

Transport zostanie zapewniony przez UŚ. Po powrocie należy przedstawić rozliczenie wniosku WS oraz potwierdzenie realizacji Blended Learning Programme z uczelni organizującej.

Wybrane osoby zostaną zakwalifikowane do udziału w wyjeździe w terminie 6-12 lipca 2025 roku w jednej grupie. Nie ma możliwości skrócenia lub wydłużenia wyjazdu oraz wyjazdu z innej/ powrotu do innej lokalizacji niż reszta grupy.

Bilety zostaną zakupione w jednej puli.

Harmonogram wydarzenia:

  • Złożenie wniosku: 11 kwietnia 2025 (ocena zgłoszenia na podstawie wypowiedzi pisemnej  (300 słów) lub wizualnej (3-minutowe wideo lub plakat);
  • Spotkanie online i stworzenie grup roboczych22 maja 2025 (wirtualnie włączenie w wymianę z Bora Museum i innymi interesariuszami);
  • Praca w grupach23 maja – 30 czerwca 2025 (online);
  • Zajęcia On-Site: 7 – 11 lipca 2025 (zajęcia tematyczne, praca terenowa, wykłady, praca w grupach, mentoring z Bora Museum);
  • Ostateczne prezentacje i Gala wręczenia nagród: 11 lipca 2025;
  • Dni podróży: 6-12 lipca 2025.

Zespół zwycięski otrzyma:

  1. Nagrodę w kwocie 2000 € (podatek zostanie odprowadzony zgodnie z polskimi przepisami);
  2. Możliwość dopracowania projektu i wdrożenia przy wsparciu mentorskim Bora Museum.

Formularz zgłoszeniowy należy złożyć do 11 kwietnia: Application form

Propozycja projektu powinna odpowiadać obszarom tematycznym konkursu i wykazywać zdolności analityczne oraz umiejętność kreatywnego myślenia.

Informacje na temat pierwszej edycji konkursu (PDF, 108 KB)

Załącznik do naboru (PDF, 152 KB)

Aby uzyskać więcej informacji na temat konkursu, prosimy o kontakt na adres mailowy t4eu.heritage@units.it

grafika przedstawiająca dwie osoby, roślinność i żarówkę

return to top