PIERWSZE ZGROMADZENIE STRATEGICZNE
SOJUSZU TRANSFORM4EUROPE
INSPIRACJĄ DO ROZMÓW I OŻYWIONYCH DYSKUSJI
PODSUMOWANIE
W piątek 3 grudnia 2021 roku odbyło się 1. Zgromadzenie Strategiczne Sojuszu Transform4Europe. Z uwagi na aktualną sytuację pandemiczną spotkanie zostało zorganizowane w formie online dla wszystkich członków społeczności Transform4Europe. Jego celem było omówienie działalności sojuszu i planów na przyszłość, a także udzielenie odpowiedzi na pytania słuchaczy.
W trakcie przemówienia powitalnego prof. Manfred Schmitt, rektor Uniwersytetu Kraju Saary (instytucji koordynującej prace Transform4Europe), podziękował wszystkim członkom sojuszu za wysiłek i zaangażowanie w ciągu pierwszego roku współpracy. Następnie wysłuchaliśmy kilku krótkich wystąpień dotyczących głównych obszarów tematycznych działań sojuszu. Anke Stahl, kierująca Działem Polityki Projektowej, Umiędzynarodowienia i Badań w ramach Sieci Uniwersyteckich Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD), przedstawiła Transform4Europe w kontekście Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich. Podkreśliła istotę współpracy transgranicznej w ramach Uniwersytetów Europejskich w czasach wzrostu nacjonalizmu na całym świecie.
Po mowach przewodnich kolejne wystąpienia koncentrowały się na działaniach Transform4Europe na rzecz przemian w Europie, realizowanych przez kształcenie i szkolenie przedsiębiorców wiedzy w zakresie transformacji cyfrowej i inteligentnych regionów, transformacji środowiskowej, zrównoważonego rozwoju i transformacji społecznej, budowania społeczności oraz integracji.
Prof. Benedikt Schnellbächer z Uniwersytetu Kraju Saary przedstawił koncepcję, na której opierają się nasze działania w ramach sojuszu, czyli przedsiębiorczość wiedzy. Podczas wykładu skupił się na potencjale transformacyjnym przedsiębiorczości wiedzy oraz na tym, co chcemy wnieść w ramach naszego sojuszu. Tematem wystąpienia prof. Vilmy Bijeikienė z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie była wielojęzyczność jako klucz do przemiany i integracji społecznej. Podała konkretne przykłady bliskiej i osobistej współpracy w ramach sojuszu ze szczególnym naciskiem na Europejski Dzień Języków Transform4Europe oraz na wielki wkład wielojęzyczności w budowanie społeczności. Emilie Szwajnoch, wiceprezes Rady Studentów Transform4Europe, mówiła o roli studentów w zrównowazonym rozwoju sojuszu Transform4Europe. Tę część zgromadzenia zamknęło wystąpienie prof. Steliana Dimitrowa z Uniwersytetu Sofijskiego im. św. Klemensa z Ochrydy pt. „Przezwyciężanie przeszkód w budowaniu inteligentnych regionów”, które wywołało wiele ciekawych pytań ze strony słuchaczy i ożywioną dyskusję z aktywnym udziałem wszystkich prelegentów.
Spotkanie podsumowała dyrektor zarządzająca Transform4Europe Cyntia Sandes Oliveira, która przedstawiła osiągnięcia sojuszu w trakcie pierwszego roku współpracy oraz cele i nadchodzące wydarzenia w kolejnym roku. W trakcie ostatniej części zgromadzenia Cyntia Oliveira odpowiadała na najczęściej zadawane pytania dotyczące sojuszu, które pokazały, jak dużym zainteresowaniem cieszą się działania Transform4Europe.
Nagranie oraz prezentacje ze spotkania zostaną wkrótce udostępnione.