• Polish

Ekologia i zrównoważony rozwój w ramach Erasmus Mundus Joint Masters

17.07.2024 - 11:12 aktualizacja 17.07.2024 - 11:26
Redakcja: RH

Trzy uczelnie sojuszu Transform4Europe połączyły siły, by przygotować międzynarodowe studia II stopnia w zakresie ochrony i zarządzania. Są to: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider partnerstwa), Uniwersytet w Trieście oraz Uniwersytet im. Witolda Wielkiego w Kownie.

Zarys ścieżki kształcenia

Edukacja odgrywa kluczową rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, zarówno w kontekście zwiększania świadomości o skali problemu, jak i wypracowywaniu najlepszych rozwiązań. Projektowane studia II stopnia będą prowadzone w języku angielskim, a ich innowacyjny program kształcenia połączy teorię i praktykę. Inicjatywa ma na celu kształcenie ekspertów zdolnych sprostać złożonym wyzwaniom związanym ze zmianami środowiska i ryzykiem klimatycznym poprzez połaczeniu aspektów naukowych i społeczno-ekonomicznych w unikalny program nauczania. Ścieżka kształcenia będzie obejmować bloki zajęć i laboratoriów m.in. z zakresu biologii, ekologii i ekonomii.

Dzięki interdyscyplinarnej wiedzy, praktycznym umiejętnościom i globalnej perspektywie absolwenci mają okazję zostać wysoko wykwalifikowanymi specjalistami przygotowanymi do wywierania znaczącego wpływu w dziedzinie globalnych zmian i w kontekście filarów zrównoważonego rozwoju. Przez szkolenie przyszłych liderów i innowatorów program studiów jest w stanie mieć realny wpływ na pokonywanie wyzwań wynikających ze zmian środowiska i promować zrównoważony rozwój na całym świecie.

W ramach kierunku studiów podjęte zostaną tematy:

– kryzysu środowiskowego, modeli rozwoju, nierówności społecznych, pogorszenia jakości życia;

– kryzysu społeczno-ekologicznego: migracji, kryzysu klimatycznego, kryzysu finansowego;

– teorii i polityk w zakresie zrównoważonego rozwoju;

– transformacji ekologicznej, relacji między politykami publicznymi a ideami zrównoważonego rozwoju oraz modelami, za pomocą których wdrażana jest transformacja ekologiczna;

– zrównoważonego rozwoju i konfliktów środowiskowych wynikających z nierówności w dystrybucji dobrych i złych warunków środowiskowych;

– podmiotów zmian ekospołecznych: zbiorowych ruchów społecznych; oceny, jak firmy, stowarzyszenia i władze lokalne mogą mobilizować się na rzecz zrównoważonego rozwoju i określać swoje idee.

Założenia konsorcjum

Aby zapewnić możliwie najlepsze rozwiązania i określić rolę każdego członka konsorcjum, umowa będzie szczegółowo opisywać zadania każdego partnera, podział zasobów, a także kwestie nauczania i funkcji administracyjnych. Kluczowi pracownicy zaangażowani w projektowanie i strukturę wspólnego programu studiów magisterskich od dawna współpracują w ramach sojuszu T4EU. Eksperci z trzech europejskich uniwersytetów będą współpracować i wnosić swoją uzupełniającą się wiedzę i doświadczenia w zakresie transformacji środowiska, aby stworzyć nowy i unikalny program pod nazwą Ecology and Sustainability of Global Changes.

Program będzie realizowany przez 15 miesięcy i otrzymał dofinansowanie w wysokości 60 000 euro.

Rzeżucha, a przed nią znajdują się 4 drewniane klocki z obrazkami

Fot. Freepik