• Polish

24–27 PAŹDZIERNIKA 2022 ROKU

UNIWERSYTET WITOLDA WIELKIEGO W KOWNIE

INFORMACJA

Od 24 do 27 października Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie był gospodarzem pierwszej konferencji „Transform4Europe International Conference-Hackathon for the Innovative Teaching and Learning Methods in Higher Education”. Trwające cztery dni wydarzenie miało na celu wspieranie wymiany wiedzy na temat innowacyjnych metod nauczania i uczenia się w szkolnictwie wyższym oraz połączenie potencjału wszystkich partnerów sojuszu Transform4Europe. Udział w konferencji wzięli naukowcy z ponad 10 uniwersytetów z całego świata.

Podczas czterodniowej konferencji uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w licznych aktywnościach. Podczas otwarcia zaprezentowano i nagrodzono pierwszych zwycięzców nagrody Transform4Europe Innovative Teaching. W kolejnych dniach uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji plenarnych wygłoszonych przez głównych prelegentów: prof. dr. hab. Gintautasa Mažeikisa, prof. Stefaniję Ališauskienė i Anthony’ego F. Camilleri oraz mogli poćwiczyć uważność (mindfulness) z doświadczonymi specjalistami. W dalszej części uczestnicy wygłaszali prezentacje w pięciu różnych tematycznych sesjach konferencyjnych, oglądali prezentacje plakatowe i dzielili się przemyśleniami w ramach hackathonu. Czwartego dnia konferencji naukowcy wzięli udział w warsztatach i szkoleniach, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat innowacyjnych praktyk edukacyjnych i ich zastosowań.

Podczas uroczystego zakończenia konferencji członkowie Zespołu Tańca Ludowego VMU „Žilvitis” zaprosili publiczność do udziału we wspólnym tańczeniu litewskich tańców ludowych, zespół teatralny VMU zaprezentował pokaz tańca współczesnego i gry aktorskiej, a studenci Akademii Muzycznej VMU uraczyli wszystkich porywającymi piosenkami w różnych językach.

Prorektor Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie dr Simona Pilkienė podkreśliła znaczenie dążenia do wypracowania innowacyjnych metod nauczania i wyraziła zadowolenie z realizacji wydarzenia. „Pomimo tego, że te dni były naprawdę pełne pracy, wszystko poszło wspaniale i cieszę się, gdy widzę jak duże wrażenie wywarła ta konferencja na naszych współpracownikach, gościach i partnerach” – powiedziała prorektor. „To wydarzenie zwraca uwagę na nowe metody nauczania i uczenia się oraz motywuje nas do innowacji szkolnictwa wyższego, co jest naszym głównym celem, do którego wszyscy wspólnie dążymy”.

Uniwersytet w Trieście, członek sojuszu Transform4Europe, będzie gospodarzem kolejnej konferencji już w 2023 roku. „Wraz z zespołem chcielibyśmy podziękować za ciepłe przyjęcie i wspólnie spędzony w Kownie czas. Mamy świetny przykład na organizację przyszłorocznej konferencji” – powiedziała prof. Tullia Catalan. „Wielkim zaszczytem będzie dla nas powitanie wszystkich na Uniwersytecie w Trieście w przyszłym roku”.

Inicjatywa Transform4Europe ma na celu przekształcenie i stopniową integrację uniwersytetów Transform4Europe w jeden zrównoważony europejski sojusz posiadający wspólną strukturę zarządzania, systemy wsparcia i scentralizowane usługi. Kluczowe cele Transform4Europe obejmują wspólne kierunki studiów, przedsiębiorczość, wielojęzyczność, mobilność studentów i pracowników jako normę oraz silny europejski ekosystem wiedzy i innowacji.

otwarcie konferencji

laureaci nagrody

Monika Frania

prof. Stefanija Ališauskienė